Zbrane s bielym fosforom nie sú zakázané, ale ich použitie v civilných oblastiach je považované za vojnový zločin, pripomína spravodajský portál BBC.
Pochybná strategická hodnota Bachmutu
Ukrajinské ministerstvo obrany na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísalo, že útok fosforom sa zameral na „neokupované oblasti Bachmutu so zápalnou muníciou".Velenie špeciálnych síl zas uviedlo, že ruské sily pokračujú v ničení mesta. Nie je jasné, kedy sa spomenutý údajný útok odohral.
Rusko sa snaží dobyť Bachmut niekoľko mesiacov, napriek jeho pochybnej strategickej hodnote. Západní predstavitelia odhadujú, že pri bojoch o mesto prišlo o tisícky bojovníkov.
Látka je mimoriadne lepkavá
Biely fosfor vytvára jasné oblaky dymu a rýchlo šíriace sa požiare, ktoré je ťažké uhasiť. Rusko čelí obvineniam, že ho počas vojny na Ukrajine použilo niekoľkokrát, vrátane obliehania Mariupoľa na začiatku konfliktu.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) upozorňuje, že biely fosfor je „notoricky známy pre závažnosť popálenín, ktoré spôsobuje". Horí s teplotou 800 stupňov Celzia a dokáže spôsobiť extrémne popáleniny. Látka je mimoriadne lepkavá, ťažko sa odstraňuje a po odstránení obväzov sa dokáže znova vznietiť.
Rusko je signatárom Dohovoru o určitých konvenčných zbraniach, ktorý zakazuje používanie zápalných zbraní - a teda tých, ktorých účelom je vznietiť sa, v civilných oblastiach. HRW však upozorňuje, že biely fosfor nespadá pod dohovor, pretože jeho primárny účel je „vytvoriť dymovú clonu na skrytie vojenských operácií".
Viac k témam: Bachmut, biely fosfor, Mariupoľ, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci obvinili Rusov z použitia fosforových zbraní, zverejnili zábery z dronu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.