Darovanie stíhačiek
Hlas trvá na tom, že darovanie stíhačiek bolo závažnou otázkou zahraničnej politiky, a teda vláda, ktorej bola predtým Národnou radou (NR) SR vyslovená nedôvera, nemala právomoc na takýto krok.Najčistejšie by podľa Tomáša bolo, aby niektorá z kompetentných inštitúcií požiadala o stanovisko Ústavného súdu SR, ako postupovať v takýchto otázkach. To mohla urobiť prezidentka Zuzana Čaputová alebo samotný vládny kabinet.
Naďov „zdrap papiera"
Generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že na tento krok dočasne poverená vláda potrebovala súhlas zákonodarného orgánu. O ten však nepožiadala.Analýzu, ktorú poskytol Naď, viackrát označil za „zdrap papiera" a skritizoval i to, že dokument bol zverejnený prostredníctvom sociálnej siete. Vláda sa podľa neho tvári, že išlo o obyčajnú medzinárodnú zmluvu, no Šutaj Eštok je presvedčený, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky.
„Odvolaná vláda nemala akékoľvek ústavné kompetencie na odoslanie stíhačiek na Ukrajinu," skonštatoval. Podľa Šutaja Eštoka predošlá vláda vedome porušila ústavu, hoci na to bola upozornená, a ak sa chcela vyhnúť pochybnostiam, mala sa obrátiť na ústavný súd.
Viac k témam: Opozícia, stíhacie lietadlá MiG-29, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Hlas-SD kritizuje dodanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu a vyzýva úradnícku vládu, aby požiadala o analýzu ústavný súd (video) © SITA Všetky práva vyhradené.