
Foto: SITA/Peter Rusko
Na tlačovej besede v sídle BBSK to uviedol jeho predseda Ondrej Lunter s tým, že iniciatíva sa týka troch okruhov – odstránenia historického investično-civilizačného dlhu, nastavenia adekvátneho postavenia samospráv v systéme moci na Slovensku, a aj garancie finančnej stability pre samosprávy a predvídateľnosti pri plánovaní a rozvoji výkonu samosprávnych kompetencií.
Doplnenie ústavného systému
Do budúcnosti žiadajú samosprávy okrem iného aj doplnenie ústavného systému o komoru regiónov po vzore českého senátu.„Nová vláda vyvoláva množstvo očakávaní medzi novinármi a medzi odbornou verejnosťou, že po chaose prinesie Slovensku pokoj a rozvážne rozhodovanie. Všetci si uvedomujeme, že toto je na obmedzený čas a o tom zásadnom, podstatnom, udržateľnom a dlhodobom sa bude rozhodovať až po parlamentných voľbách,“ popísal župan s tým, že o ponuke politických strán v ich programoch sa rozhoduje už dnes, a „preto ich chceme vyzvať, aby vošli s nami do partnerského dialógu“.
Sedem bodov
Samosprávy žiadajú vedenia jednotlivých strán, aby vo svojich programoch venovali pozornosť regionálnym akcentom. Výzva politickým stranám sa týka siedmich bodov, medzi ktoré patrí garantovanie zdrojov pre dokončenie rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy, garantované investície do rekonštrukcie železničnej infraštruktúry do všetkých regiónov, alebo záväzok prijať 10-ročný plán dobudovania systému verejných kanalizácií a vodovodov.„Len na našom území kraja je 85 obcí, ktoré stále nemajú vodovod,“ dodal ako príklad predseda kraja.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: