2.4.2020 (Webnoviny.sk) - Vyhlásenia predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) k prípadnému zavedeniu takzvaného „blackoutu“ na Slovensku svedčia o tom, že premiér je v niektorých situáciách nepredvídateľný. To pre výkon funkcie premiéra nie je pozitívna vlastnosť a oslabuje to jeho pozíciu. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok.
O pilotovaní lietadla nerozhodujú pasažieri
Matovič na stredajšej tlačovej konferencii hovoril o tom, že jednou z možností, ako sa vysporiadať so šírením koronavírusu, je takzvaný blackout, respektíve „vypnutie Slovenska“ na istý čas. V praxi by to znamenalo, že by ľudia museli minimálne tri týždne ostať doma. Fungovali by len zásobovacie a záchranné služby, ktoré by ľuďom dodávali stravu a základné potreby. Jeho koaliční partneri, ako aj rôzni odborníci, však toto opatrenie odmietli.Na spustení „blackoutu“ chce Matovič hľadať zhodu v celospoločenskom prieskume. Podľa politológa by mali background pre vládu v tak dôležitej otázke, akou je prípadný „blackout“, poskytnúť v prvom rade odborníci z rôznych oblastí.
„O tom, ako pilotovať lietadlo, alebo ako má prebiehať operácia slepého čreva, nerozhodujeme v plebiscite, ani sa k tomu neusporadúvajú prieskumy verejnej mienky. Ani pilot sa v prípade technickej poruchy lietadla nepýta pasažierov, aké riešenie preferujú, lebo s najväčšou pravdepodobnosťou nedokážu posúdiť odborné aspekty takéhoto problému a skôr by to vyvolalo medzi pasažiermi paniku,“ popísal Eštok.
Oslabuje pozíciu premiéra
K prípadnému „blackout“ musia byť podľa Eštoka vypracované analýzy odborníkov z dotknutých oblasti. „Čo je nemenej dôležité, následne musí vzniknúť politická dohoda na tomto rozhodnutí. Procesne musí minimálne existovať zhoda v rámci koalície. V tak dôležitej veci by však bolo vhodné diskutovať aj s opozíciou a aspoň sa snažiť nájsť podporu na takýto zásadný krok naprieč politickým spektrom,“ priblížil.Oznámiť na tlačovej besede osobné úvahy premiéra o tak dôležitej veci bez dostupných odborných analýz o vhodnosti tohto kroku a bez politického krytia vo vlastnej vláde považuje politológ za prešľap.
„Oslabuje to pozíciu premiéra, môže naštrbávať spoluprácu vo vládnej koalícii a čo je podľa môjho názoru najhoršie, môže vystrašiť a zneistiť verejnosť. Tento krok skôr potvrdil hodnotenia, že Igor Matovič je v niektorých situáciách nepredvídateľný, čo pre výkon funkcie premiéra nie je pozitívna vlastnosť,“ zdôraznil Eštok.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: