Sankciu uložila prevádzkovateľovi Rádia Frontinus za odvysielanie programu Ranný blok a troch programov Debata na telefón v priebehu októbra 2022, ktoré mohli ovplyvniť voličov v prospech alebo v neprospech prezentovaných kandidátov volieb do orgánov samospráv konkrétnych obcí.
Debata na telefón s Blahom
Voči prevádzkovateľovi Rádia Frontinus začala Rada aj správne konanie v súvislosti s tým, že v programe Debata na telefón s hosťom Ľubošom Blahom (Smer-SD) odvysielanom 12. marca 2023 mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť programu aktuálnej publicistiky. Zároveň uznala za neopodstatnený podnet na vysielanie tohto programu namietajúci údajné šírenie nenávisti.Ako ďalej informovala vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby Lucia Michelčíková, Rada zastavila správne konania voči spoločnosti Heuréka Evolution, s.r.o., ktorého cieľom bolo zamedzenie šírenia nelegálneho obsahu v rámci obsahovej služby Hlavné správy v súvislosti s blogom „Židovka z Tel Avivu odhaľuje falšovanie príbehu o holokauste“.
Nelegálny obsah
Dôvodom je, že tento nelegálny obsah už nie je verejne prístupný. Vysielateľovi programovej služby TV Bratislava uložila Rada sankciu za to, že v októbri minulého roka odvysielal programy Ružinov – Regionálne voľby 2022, ktoré nezodpovedali projektu vysielania predvolebných diskusií schváleného Radou a ktoré mohli ovplyvniť voličov v prospech alebo v neprospech kandidáta vo voľbách do orgánov mesta Bratislava.Neobjektívna diskusia o stíhačkách
V prípade 23 podnetov na preverenie obsahu vysielania Rada skonštatovala, že sú neopodstatnené. Podnety sa týkali napríklad diskusnej relácie Sobotné dialógy Rádia Slovensko z 18. februára. Podávateľ podnetu žiadal preveriť, či moderátorka programu dostatočne vyvažovala diskusiu, bola oponentkou a polemizovala s hostkou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Ďalší neopodstatnený podnet sa týkal diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 odvysielanej 19. marca na Jednotke. Podávateľ podnetu tvrdil, že bola nevyvážená a neobjektívna, pretože o darovaní stíhačiek na Ukrajinu diskutovali v téme názorovo rovnako orientovaní hostia - Eduard Heger (Demokrati) a Peter Pellerini (Hlas-SD).
Podnety prišli aj na diskusiu Rastislava Káčera, Milana Kňažka a Pavla Demeša o zahranično-politickom smerovaní Slovenskej republiky v programe RTVS Večera s Havranom, ktorú odvysielala Dvojka 7. marca. Podávatelia podnetov namietali nevyvážený výber hostí a údajné porušenie zásad objektivity a nestrannosti. Predmetom podnetu sa stala aj diskusná relácia TV JOJ Na hrane zo 16. marca s hosťami Borisom Kollárom (Sme rodina) a Robertom Ficom (Smer-SD), v ktorej podávateľovi podnetu prekážala záverečná informácia moderátorky o výsledkoch prieskumu zameraného na dôveru v konšpirácie a dezinformácie, na ktorú nedostali možnosť reagovať pozvaní hostia.
Rada sa zaoberala aj videopríspevkom na facebookovom profile predsedu SNS Andreja Danka, ktorý podľa podávateľa podnetu spĺňal znaky extrémistického, a teda nelegálneho obsahu, keďže vo videu sa objavil znak kosáku a kladiva. Podnet Rada pre mediálne služby vyhodnotila ako neopodstatnený.
Viac k témam: Médiá, Nelegálne vysielanie, politická diskusia, Sankcie
Zdroj: SITA.sk - Rada pre mediálne služby uložila sankcie za odvysielaný obsah, neobjektívna bola aj debata v RTVS © SITA Všetky práva vyhradené.