21.6.2023 (SITA.sk) -
aktualizované 21. júna 18:30
Paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom na stredajšom neverejnom zasadnutí Ústavný súd SR.
Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku "generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon".
Napadnutá časť trestného poriadku
"Toto konanie nesúži na naprávanie prípadných pochybení pri aplikácii v konkrétnych prípadoch," povedal šéf ústavného súd Ivan Fiačan. Ústavný súd podľa neho neposudzuje optimálnosť právneho predpisu ale to, či rešpektuje medze ústavy. "Napadnutá časť trestného poriadku neodporuje ústave z hľadiska žiadneho navrhovateľmi označeného úseku," povedal Fiačan.Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa stanoviska tak ako vždy, plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu SR.
Ústavnosť paragrafu 363
Poslanci parlamentu sa ešte na jeseň roku 2021 obrátili na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť paragrafu 363 Trestného poriadku "Sme presvedčení, že tak ako, generálny prokurátor využíva tento predpis, musí byť posúdený z hľadiska účelu a nejakej rovnováhy, ktorú veľká časť obyvateľov Slovenska pociťuje, že je narušená," povedal vtedy poslanec Alojz Baránik.Podľa neho sa poslanci chcú dozvedieť, či okrem práv obvinených, na ktoré sa generálny prokurátor často odvoláva, nemajú byť zohľadnené aj práva ostatných, ktorí majú záujem, aby trestný proces prebiehal riadne a rýchlo. Poslanec pripomenul medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, ktoré sa viažu k postaveniu svedkov a poškodených, prípadne obetí.
"Toto sú záväzky, ktoré sú vzhľadom na európske predpisy nadradené zákonom, ako je Trestný poriadok," podotkol Baránik.
Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku "generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon".
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: