Zároveň však zopakoval, že také rokovania sa musia uskutočniť mimo verejnosti.
Verejne o tom hovoriť nechcú
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, či by pondelkové konzulárne návštevy Gershkovicha, ktorý je od marca za mrežami v Moskve na základe obvinení zo špionáže, a Vladimira Dunajeva, ruského občana vo väzbe v USA na základe obvinení z počítačovej kriminality, mohli potenciálne predznamenať výmenu väzňov, uviedol, že Moskva a Washington sa tejto otázky dotkli.„Povedali sme, že boli určité kontakty na túto tému, ale nechceme, aby sa o nich hovorilo verejne. Musia sa uskutočniť a pokračovať v úplnej tichosti,“ zdôraznil Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi.
Neposkytol pritom žiadne ďalšie podrobnosti, len dodal, že „zákonné právo na konzulárne kontakty musí byť zabezpečené na oboch stranách“.
Americkej veľvyslankyni v Moskve Lynne Tracy v pondelok umožnili prvú návštevu Gershkovicha od apríla.
Gershkovichovi predĺžili väzbu
Tridsaťjedenročného Gershkovicha, ktorý je americkým občanom, zatkli 29. marca v Jekaterinburgu a odvtedy ho v Moskve držali vo vyšetrovacej väzbe, ktorú súd v máji predĺžil do 30. augusta.FSB ho obvinila zo snahy získať tajné informácie o ruskej továrni na zbrane.
Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. On, jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenia odmietajú.
Dunajeva vydali z Južnej Kórey
Dunajeva vydali do USA z Južnej Kórey na základe obvinení z počítačovej kriminality a je vo väzbe v Ohiu.
Ruským diplomatom v pondelok k nemu umožnili konzulárny prístup prvý raz od jeho zatknutia v roku 2021.
Informovala o tom ruská agentúra Tass s odvolaním sa na vedúcu konzulárneho oddelenia ruského veľvyslanectva.
Viac k témam: Špionáž, výmena väzňov
Zdroj: SITA.sk - Reportér Wall Street Journalu obvinený v Rusku zo špionáže by sa mohol dostať na slobodu v rámci výmeny väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.