
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Foto: SITA/Diana Černáková
Ako uvádza v tlačovej správe, rezort vnútra napriek tomu naďalej tieto náklady fakturuje a vymáha ich aj súdnou cestou. Dobrovodský však zdôrazňuje, že o nákladoch za karanténu má v tejto súvislosti rozhodnúť Úrad verejného zdravotníctva.
Ľudia dostávajú faktúry
Verejný ochranca práv pripomína, že ľudia, ktorí boli počas prvej vlny pandémie po návrate zo zahraničia umiestňovaní do tzv. povinnej štátnej karantény, dostávajú od rezortu vnútra faktúry vo výške niekoľkých stoviek eur. Z vykonanej právnej analýzy však podľa neho vyplynulo, že tieto náklady nebolo oprávnené vymáhať ministerstvo vnútra, a už vôbec nie vo forme faktúr a na súdoch.Podľa zákona o ochrane verejného zdravia totiž môže o povinnosti uhradiť náklady súvisiace s karanténou rozhodnúť ten orgán, ktorý karanténu nariadil, teda Úrad verejného zdravotníctva.
Minister sa stavia odmietavo
„Ministra vnútra Ivana Šimka som koncom mája listom upozornil na to, že ministerstvo vnútra nemalo kompetenciu nariadiť povinnú štátnu karanténu, a preto nebolo oprávnené vymáhať s ňou súvisiace náklady. Minister vnútra sa k môjmu listu postavil odmietavo a nestotožnil sa s detailnou a presvedčivou analýzou, ktorú vypracovali kolegovia z Kancelárie verejného ochrancu práv," povedal Dobrovodský.Z analýzy podľa ombudsmana jednoznačne vyplýva, že náklady za karanténu sa v zmysle zákona mali vymáhať v administratívnom konaní a vo forme riadne odôvodneného rozhodnutia.
„Proti tomu by mohol občan podať odvolanie a rozhodnutie mohlo byť ešte preskúmané súdom v rámci správneho súdnictva. V zmysle zákona však nie je možné náklady za karanténu vymáhať faktúrami," zdôraznil Dobrovodský.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: