Úspešnosť objasňovania prípadov
Až štvornásobné rozdiely v počte prípadov na policajta majú podľa útvaru za následok výrazné rozdiely v dĺžke a úspešnosti objasňovania prípadov. Riešením by podľa analytikov mohlo byť zavedenie metodiky pre alokáciu policajtov, ktorá by okrem iného reagovala aj na socio-ekonomické zmeny v spoločnosti ako sťahovanie z vidieckych oblastí do veľkých miest.
Pokiaľ ide o príjmy policajtov na Slovensku, podľa ÚHP zarábajú porovnateľne s okolitými krajinami. Systém odmeňovania je však podľa analýzy v Policajnom zbore neprehľadný, keďže existuje 20 rôznych príplatkov. Preto útvar odporúča zaviesť jasnejšie pravidlá pre priznávanie niektorých z nich.
Zníženie počtu vedúcich pracovníkov
Napríklad príspevok na bývanie je podľa analýzy vyplácaný nesystémovo a poberajú ho všetci policajti, pritom by mal odrážať vyššie náklady na bývanie napríklad v krajských mestách. „Úprava pravidiel pre priznávanie príspevku na bývanie by mohla čiastočne zvýšiť záujem o prácu v polícii vo veľkých mestách, kde podľa Policajného zboru klesá počet vhodných kandidátov na prijatie do služieb polície,“ doplnil Pružinský.ÚHP vo svojej analýze takisto odporúča napríklad znížiť počet vedúcich pracovníkov v policajnom zbore z 13 percent na 10 percent z celkového počtu policajtov, zlúčiť odbory železničnej a poriadkovej polície alebo preskúmať možnosti prenesenia úloh mýtnej polície na Národnú diaľničnú spoločnosť.
Zdroj: SITA.sk - Chod polície na Slovensku by zefektívnilo 12 opatrení, analýza ÚHP upozorňuje aj na klesajúcu dôveru ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.