Fakty sa dajú ľahko vyhľadať
V súčasnosti podľa Dubócziho nie je náročné dohľadať si, či má určitá správa faktický základ. „Stačí jednoduché vyhľadávanie pomocou kľúčových slov a možno sa dostaneme k úplne inému pohľadu na vec," uviedol.
Doplnil, že je dobré konfrontovať informácie i so zahraničnými správami.
„Zároveň by som vyzdvihol to, že v prípade rôznych poplašných správ či neočakávaných incidentov je možné sledovať aj komunikáciu štátnych orgánov – napríklad Polície SR alebo Úradu vlády SR, ktoré aj v rámci sociálnych sietí relatívne rýchlo reagujú a nečakané či kritické situácie komunikujú s rozvahou. Prípadne upozorňujú na hoaxy a dezinformácie, ktoré v online priestore cirkulujú," povedal analytik.
Chaosu sa dá ľahko podľahnúť
Dubóczi upozorňuje, že je potrebné uvedomovať si, že v online priestore nie sme v bezpečí a ľahko môžeme podľahnúť informačnému chaosu.„Dôležité je o tom hovoriť. Nielen v spoločnosti, ale aj medzi sebou, v rámci rodín či komunít. Dezinformácie sa medzi nás snažia vsadiť barikády, limitovať našu diskusiu. Preto je dôležité, aby sme nekonali skratovo a okamžite nezdieľali všetko, čo na internete objavíme. Radšej si to overme aj inde, skúsme o tom komunikovať s našimi blízkymi a konfrontujme sa. Samozrejme, s mierou a trpezlivosťou," uzatvára Dubóczi.
Celý rozhovor dostupný tu Dubóczi: Dezinformácie sa len snažia vyvolať chaos, najviac ich šíria politici (rozhovor) - SITA.sk.
Zdroj: SITA.sk - V boji s dezinformáciami nestačí len reagovať, ale potrebná je aj prevencia, vraví šéf Infosecurity.sk © SITA Všetky práva vyhradené.