„Sme hlboko znepokojení žalostným nepochopením Wagnerovho vplyvu mimo Európy zo strany vlády, najmä ich ovládania afrických štátov,“ uviedla predsedníčka výboru Alicia Kearns.
Úspešný a ziskový obchodný model
Správa výboru spomína dovedna sedem štátov, v ktorých boli zistené vojenské aktivity Wagnerovej skupiny, a to Ukrajina, Sýria, Stredoafrická republika, Sudán, Líbya, Mozambik a Mali.Wagnerovci vyvinuli v týchto afrických krajinách veľmi úspešný a ziskový obchodný model, ktorým obohatili seba a svojich klientov, najmä na úkor miestneho obyvateľstva.
Správa výboru taktiež zverejnila dôkazy poskytnuté vysokopostaveným „prebehlíkom“ z radov wagnerovcov, ktorý odhalil, že táto organizácia sa chválila tým, že učila miestne policajné orgány v Stredoafrickej republike, ako mučiť civilných zajatcov.
Ako by mala postupovať britská vláda?
Mali je zasa ukážkovým príkladom krajiny, kde Wagnerova skupina úspešne nahradila západné sily vedené Francúzskom. Wagnerovci majú v Mali taktiež sympatie tamojšej autokratickej vlády, ktorá nedávno prevzala moc v krajine.„Tam, kde odchádza Západ, sa nasťahujú wagnerovci, ktorí vidia príležitosť obohatiť sa na chaose a utrpení iných,“ uvádza sa v správe.
Výbor sa tiež zamýšľa nad tým, ako by mala postupovať britská vláda. „Sankcie nestačia. Spojené kráľovstvo musí označiť Wagnerovu skupinu za teroristickú organizáciu,“ skonštatovala Kearns.
Viac k témam: Britská vláda, rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Briti vraj podcenili aktivity Wagnerovej skupiny v Afrike, vyvinula tam úspešný a ziskový obchodný model © SITA Všetky práva vyhradené.