Ohrozenie tuhými časticami a karcinogénmi
Fenomén pretrvávajúceho vykurovania rodinných domov tuhým palivom v kombinácii s kotlinovou polohou s častejšie sa vyskytujúcimi nepriaznivými rozptylovými podmienkami je pre ovzdušie rizikový v mnohých oblastiach na Slovensku – napríklad na Horehroní. Lipian sa to však týka takisto.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ako odborný garant SCA nemá v predmetnom okrese Sabinov monitorovaciu stanicu. Ohrozenie tuhými časticami PM10 a PM2,5 a karcinogénnym benzo(a)pyrénom (BaP – vzorec C20H12) z kategórie polycyklických aromatických uhľovodíkov (tzv. PAHs) však vyplynulo z matematického modelovania.
"Bolo by vhodné potvrdiť to alebo vyvrátiť kampaňovitým monitoringom kvality ovzdušia prostredníctvom mobilnej stanice alebo vzorkovačov PM častíc," odporučil vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ Martin Kremler.
Termovízne snímkovanie dronmi
Do zlepšovania kvality ovzdušia a všeobecne životného prostredia v Lipanoch a okolí sa aktívne zapájajú aj obyvatelia, a to cez občianske združenia. Jedným z projektov je environmentálny monitoring pre potreby strategického rozhodovania. Termovízne snímkovanie z bezpilotných dronov dokáže poskytnúť prehľad o stave krajiny, teplotnom režime a schopnosti ekosystému zachytávať vodu."Ideálne by bolo, ak by sa o tieto dáta a snímky podarilo rozšíriť mestský Geografický informačný systém (GIS). Na základe termálnej mapy by sa mohli postupne obmieňať povrchy, zakladať zelené strechy a prijímať ďalšie opatrenia v záujme znižovania teploty v letných mesiacoch ako jedného z prejavov klimatickej zmeny," skonštatoval expert SCK Jaroslav Kacer.
Informačný servis
Zdroj: SITA.sk - Moderné mesto nie je len otázkou financií, Lipany pri zlepšovaní čistoty ovzdušia môžu ťažiť z inovatívnych riešení © SITA Všetky práva vyhradené.