Podľa nadácie by na takýto zárobok musel Fico pracovať naplno ako advokát najmenej dva až tri dni v týždni, prípadne mať astronomickú hodinovú taxu. Nadácia o tom informovala na svojej domovskej stránke. Analýzy majetkov lídrov strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, pripravila v spolupráci s portálmi Finstat.sk a Transparex.sk.
Nič nemusí vysvetľovať
„Fico na otázky Nadácie Zastavme korupciu neodpovedal. Ani na skutočnosť, či advokátsku prácu nevyužíva na politické účely, alebo naopak – nerobí politiku ako obhajobu trestne stíhaných, keďže na svojich tlačových besedách často cituje zo živých spisov,“ uvádza nadácia.Robert Fico si podľa Nadácie Zastavme korupciu za svoju dlhoročnú politickú kariéru zvykol, že nič vysvetľovať nemusí. Dodnes neobjasnil svoju cestu súkromným lietadlom, ktoré vlani letelo do Abú Zabí s medzipristátím v Turecku. Médiá vtedy upozornili, že Abú Zabí je len 150 kilometrov od miesta, kde sa zdržiaval stíhaný oligarcha Miroslav Výboh.
Robert Kaliňák zo Smeru-SD vtedy tvrdil, že za súkromný let platil on, aby poslancovi Ficovi nevznikli náklady. Takýto dar by mal Fico uviesť v majetkovom priznaní, upozornila nadácia.
Ide o zákonom zakázaný dar?
Zároveň pripomenula, že počas pandémie COVIDu rehabilitoval Fico v kaštieli vo Vinosadoch, keď boli mnohé zariadenia zatvorené. Kaštieľ vlastnila spoločnosť Obnova Kultúrnych pamiatok, za ktorou bola schránková spoločnosť Johnson Developments LLC. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že v minulosti do kaštieľa investoval ďalší stíhaný oligarcha – Jozef Brhel.Nadácia vtedy podala podnet na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR pre podozrenie, či nejde o zákonom zakázaný dar a či ho poslanec Fico nedostal v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Výbor po desiatich mesiacoch konanie zastavil, lebo nič nezistil.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: