Pristátie na Mesiaci
India sa stala historicky štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Predtým to dokázali Spojené štáty, bývalý Sovietsky zväz a Čína. Vedci teraz dúfajú, že indický modul dokáže odosielať na Zem zábery a údaje.Cez víkend sa o pristátie na Mesiaci pokúšal ruský lunárny modul Luna-25. Zrazil sa však s Mesiacom a prestal existovať. Podľa šéfa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurija Borisova bola dôvodom zlyhania skutočnosť, že motor modulu nebol včas vypnutý.
Neúspech ruského modulu
Borisov sa snažil ospravedlniť neúspech misie tým, že predchádzajúci projekt Luna-24 sa uskutočnil ešte v roku 1976. Viac času na prípravy vôbec nepovažoval za výhodu.Ruský modul, ktorý odštartoval 11. augusta, mal pristáť v južnej polárnej oblasti Mesiaca, kde sa našli známky vodného ľadu.
Bol to prvý takýto projekt v modernej ruskej histórii. Pôvodne na ňom mala participovať aj Európska vesmírna agentúra (ESA), ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa z neho stiahla.
Viac k témam: Čandraján-3, pristátie na mesiaci, Ruský lunárny modul Luna-25
Zdroj: SITA.sk - Indická sonda Čandrájan-3 ako prvá v histórii pristála pri južnom póle Mesiaca (video) © SITA Všetky práva vyhradené.