Kolísanie hodnoty ruského rubľa odhalilo trhliny v ekonomike Ruska a aj keď Kremeľ zvýšením úrokových sadzieb nateraz, zdá sa, zažehnal prepad meny, sankcie Západu účinkujú ako pomalý jed.
Nedostatok pracovnej sily
Život v Moskve sa navonok nevymyká tomu, čo obyvatelia ruskej metropoly bežne zažívali pred vojnou na Ukrajine, no zatiaľ mnohokrát neviditeľné problémy ruskej ekonomiky môžu byť už zanedlho vypuklejšie.Nezamestnanosť je síce podľa oficiálnych čísel nízka, ekonomický rast je lepší, než mnohí očakávali, a inflácia je na ruské pomery mierna, pre ľudí s obmedzenými príjmami je však náročná. Mnohí Rusi priznávajú, že hoci z krajiny odišli mnohé zahraničné spoločnosti, stále dokážu, aj vďaka obchádzaniu sankcií, nahradiť žiadaný tovar z iných zdrojov.
Nedostatok pracovnej sily, ktorý pramení z odchodu ľudí z krajiny, tiež podporuje platy, zatiaľ čo vládou dotované hypotéky pomáhajú udržiavať aktivitu v oblasti nehnuteľností.
Korozívna a politicky trápna inflácia
Ani tieto navonok pozitívne veci však nemôžu zakryť dilemu v srdci ruskej ekonomiky - ako financovať armádu a zároveň nepodkopať národnú menu a neprehrievať ekonomiku korozívnou a politicky trápnou infláciou.Čo sa týka tlaku na rubeľ, Rusko ako jeden z najväčších svetových dodávateľov ropy zarába menej z predaja tejto komodity z dôvodu západných sankcií. To znižuje obchodný prebytok krajiny, pretože aj Rusi a spoločnosti nakupujú viac produktov zo zahraničia.
Doláre z príjmov z ropy je možné vymeniť za väčšie množstvo rubľov, ktoré môžete minúť na vládne agentúry, mzdy pracovníkov a dôchodky. Ruská mena sa však v ostatnom čase na vkus Kremľa príliš prepadla.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: