Poškodenie práva vlastníkov
Podľa predsedu hnutia Borisa Kollára tieto body nemajú súhlas vlastníkov, poľnohospodárov ani Združenia miest a obcí Slovenska. Okrem toho bol podľa jeho slov porušený celý proces prípravy a tiež Smernica rady o ochrane prirodzených biotopov, voľne žijúcich živočíchov a druhov.Materiál v danej podobe podľa Kollára nemal byť predložený na rokovanie vlády.
„Poškodené budú práva vlastníkov, zničený majetok, hodnota majetku, ľudia prídu o možnosť podnikať, chovať, pásť a ťažiť na daných územiach, prídu o finančné zdroje ľudia, ale aj obce,“ povedal.
Predseda hnutia v tejto súvislosti hovorí aj o obrovskom vplyve na rozpočet.
„Ak sa to schváli, tak nebudeme mať inú možnosť, len vyzbierať 30 podpisov a obrátiť sa na Ústavný súd SR kvôli protiústavnosti týchto troch nariadení,“ skonštatoval.
Absencia rokovania s vlastníkmi
Zásadný problém v týchto bodoch vidí hnutie v absencii rokovania s vlastníkmi. Základ ochrany prírody by mal byť podľa neho založený práve na vlastníctve. Tvrdí tiež, že neboli zakomponované základné práva, ktoré sú garantované Ústavou SR.„Ide sa schváliť, aby bola Devínska Kobyla v 5. stupni ochrany s voľným pohybom osôb, je to úkaz, ktorý v našej legislatíve nemá obdoby. Prvýkrát mení nariadenie vlády zákon, pretože v najvyššom stupni ochrany majú byť prirodzené biotopy, nie ľuďmi vysadené stromy a kvety,“ poznamenal predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta.
Zároveň kritizoval aj bod týkajúci sa Stolice.
„S vtedajším štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR Michalom Kičom sme sa dohodli, že bude vyňatá a zrazu po niekoľkých mesiacoch sa Stolica zaradí do najvyššieho stupňa ochrany,“ dodal.
Hnutie Sme rodina podľa Karahutu chce, aby boli spomínané body stiahnuté a prenechané budúcej vláde.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: