Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť v januári tohto roka, priniesla niekoľko zmien. Od systému evidencie vozidiel, cez dizajn tabuliek až po zjednodušený prenos EČV medzi majiteľmi alebo vozidlami. AO MV SR už v novom systéme vyrobilo viac ako 300-tisíc tabuliek evidenčnými číslami.
Tabuľky sú praktickejšie
Nové EČV pozostávajú z rovnakého počtu znakov ako staré. Prvá je kombinácia dvoch písmen, ďalej troch číslic a napokon opäť kombinácia dvoch písmen, teda vo formáte AA 001 AA. Zrušilo sa pôvodné označovanie vozidla podľa okresu majiteľa, čo prinieslo aj nové možnosti. Majiteľ si už môže zvoliť všetkých 7 znakov a navrhnúť vlastné špecifické EČV.Na tabuľkách si možno všimnúť aj nový dizajn s novým typom písma a jednotnou čierno-bielou farebnosťou. "Nový font písma nahradzuje desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňalo moderné trendy a požiadavky na čitateľnosť. Malo by sa to ukázať za zníženej viditeľnosti aj pri automatizovanom spracovaní evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely," vysvetľuje Michal Šula, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AO MV SR, a. s..
Grafické návrhy podľa predkladateľa vytvorila Katedra vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pri dodržaní všetkých požiadaviek na tabuľky kladených zákonom o cestnej premávke.
Rozdelenie EČV
Rôzne skupiny motorových vozidiel sa odlišujú iba špecifickou skladbou evidenčného čísla. Napríklad elektromobily už nemajú po novom svetlozelené tabuľky, ale sú rozpoznateľné evidenčným číslom začínajúcim sa písmenami EV alebo EL. Všetky nové značky sa vyrábajú jednotným spôsobom, čím sa vyriešil pretrvávajúci problém s nedostupnosťou zelených EČV pre elektrické vozidlá.Pôvodné označovanie okresov, na aké boli šoféri doteraz zvyknutí, predstavovalo do istej miery zásah do súkromia človeka. Vodiči svoje šoférske schopnosti vzájomne posudzovali podľa ´ešpézetiek´, navyše, označenie okresu na zaparkovaných vozidlách nepriamo pomáhalo výtržníkom či zlodejom pri krádeži áut. Nové označenie zachováva vodičovi istú anonymitu. Podobným spôsobom sú označované vozidlá aj inde v Európe – napríklad v Maďarsku, Česku či Taliansku.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: