
V opačnom prípade hrozí hromadné prepúšťanie, klesnú príjmy do štátneho rozpočtu a neriešenie sa negatívne prejaví aj v cenách tovarov pre spotrebiteľov.
V otvorenom liste zaslanom vláde to uviedla v stredu platforma Ako dlho vydržíme, ktorá zastrešuje Iniciatívu prenajímateľov obchodných priestorov a iniciatívu nájomcov.
Najviac zasiahnutá časť ekonomiky
Celý retail sektor patrí podľa platformy medzi najviac zasiahnutú časť slovenskej ekonomiky, ktorá zároveň ostala bez adresných opatrení pre tento segment."Prenajímatelia spolu s nájomcami rokujú a snažia sa hľadať cesty, ako spoločne súčasné regulačné obmedzenia zvládnuť. Začína sa však ukazovať, že bez jasnej a priamej intervencie od vlády SR sa nepodarí prežiť ani malým, ani veľkým," ozrejmila platforma v liste.
V iných krajinách sa ocitli prenajímatelia priestorov bez zaplateného nájmu podľa platformy tiež, ale ich vlády im dali jasný signál a plán, ako im priamo a adresne pomôžu a nenechali ich v neistote.
"Ak aktuálnu situáciu nezačne vláda spolu s predstaviteľmi nákupných centier a ich nájomcami riešiť, nastane kaskádový efekt s nedozernými následkami na celý sektor maloobchodu a aj na jeho dodávateľov," pokračovala platforma.
Treba definovať vzťahy
Celkovo v segmente maloobchodu a gastro prevádzok na Slovensku priamo pracuje približne 300-tisíc ľudí a ročné tržby sektora sa pohybujú na úrovni 25 miliárd eur."Preto by bolo silným signálom začať pracovať na opatreniach, ktoré by adresne riešili situáciu ohľadom nájmov. Rovnako je potrebné diskutovať aj o výhľadovom scenári, kedy by mohli byť retail parky a nákupné centrá opäť otvorené. Ich majiteľom a prevádzkovateľom, rovnako aj nájomcom, by to poskytlo dostatok času pripraviť sa na všetky opatrenia, ktoré by takéto otvorenie podmieňovali," doplnila platforma v liste.
O pomoc vládu SR cez otvorený list žiadali v utorok aj nájomcovia napríklad reštaurácie a kaviarne. Konkrétne prosili o pomoc s platením nájomného, a aby štát v tejto situácii jasne zadefinoval vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom gastroprevádzok.
Heger situáciu už rieši
Minister financií Eduard Heger v reakcii na tento otvorený list avizoval, že riešenie problému s úhradou nájmov prinesie vláda v priebehu tohto týždňa.
Platforma Ako dlho vydržíme zastupuje subjekty zamestnávajúce desaťtisíce ľudí v primárnej aj v sekundárnej línii obchodu. Ide o prenajímateľov obchodných priestorov a iniciatívu nájomcov.
Rovnako sa pod túto výzvu podpisuje aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako 100 maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk - Hrozí kaskádový efekt a hromadné prepúšťanie, prenajímatelia urýchlene žiadajú vládu o opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.