
Plamene a dym stúpajúci z izraelského náletu na mesto Gaza. Foto: SITA/AP
Nikto nesmie vedome zabíjať
„Nevidieť útok Hamásu v kontexte zvyšujúcich sa útokov izraelskej armády na palestínskych civilistov po zmene vlády by bolo nepravdivé. Ak uznávame právo brániť sa voči okupácii ozbrojenou cestou v prípade Ukrajiny, musíme ho uznať aj v prípade Palestíny," povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.Každá krajina má podľa neho právo na sebaobranu, ale nikto nesmie vedome zabíjať civilistov a ničiť infraštruktúru nevyhnutnú pre život - ani Palestína, ani Izrael.
„Ak je ale Izrael skutočne demokratickou krajinou a partnerom Západu, naši lídri by mali dosiahnuť ukončenie apartheidu a okupácie. Je to totiž jediný spôsob, ako zabezpečiť na Blízkom východe trvalý mier," povedal Weisenbacher.
Izrael sa dopustila apartheidu
IĽP pripomína, že Izrael zabral 78 percent pôvodne palestínskeho územia a vyhnal až milión obyvateľov z ich domovov.„Svojím správaním voči palestínskemu obyvateľstvu sa podľa názoru OSN a mnohých renomovaných mimovládnych organizácií, ako aj právnych expertov, dopúšťa apartheidu. Apartheid je výraz, ktorý pôvodne označoval rasistickú politiku v Juhoafrickej republike založenú na utláčaní jedného etnika druhým prostredníctvom štátnej moci a ekonomickej nerovnosti," dodal Weisenbacher.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)
Viac k témam: Apartheid, Izraelsko-palestínsky konflikt, Okupácia, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Inštitút ľudských práv odsudzuje útok Hamasu, každá krajina má však právo na sebaobranu a Izrael sa dopúšťa apartheidu © SITA Všetky práva vyhradené.