Zopakovanie výskumu
„Vy si teraz poviete, ale to je pomerne málo. To sú však ľudia, ktorí si spontánne spomenuli na niečo a vedeli to pomenovať. To vôbec nie je tak málo,“ myslí si sociológ. Spoločnosť sa veľmi rýchlo modernizuje a niektorým veciam možno rozumie lepšie, ako by človek čakal.
Tvrdí, že takýto výskum bude potrebné zopakovať o niekoľko rokov neskôr. Vašečka je presvedčený, že počet ľudí, ktorí budú spontánne vedieť uvádzať „éčka“, prudko vzrastie.
Ľudia podľa sociológa zároveň niektoré všeobecné témy o prechode krajiny k neskorej modernej možno nezvládajú, no v praktickej rovine sa orientujú veľmi dobre.
„Pred asi 15 rokmi sa niektorí veľmi báli prechodu z analógu na digitál. Urobil sa výskum o tom, koľko ľudia vedia o prechode. Obyčajní ľudia, bez vzdelania, seniori vedeli prekvapujúco veľa,“ priblížil.
Každý piaty Slovák sa považuje za výnimočného
Väčšina Slovákov pokladá samých seba za priemerných a každý piaty Slovák sa považuje za výnimočného. Údaje vyplývajú z prieskumu Expertnosť a kvalita agentúry 2muse, ktorý si dala vypracovať spoločnosť Billa.Prieskum bol realizovaný v októbri tohto roku na vzorke 506 respondentov. K dnešnému sebahodnoteniu obyvateľov podľa spoločnosti Billa prispievajú aj storočia v područí iných národností či nedozretá demokracia.
Zdroj: SITA.sk - Slováci si nedôverujú a majú problém sa odprezentovať, podľa sociológa to pramení z nedôvery v samých seba © SITA Všetky práva vyhradené.