Komunikácia so psom je dôležitým spôsobom, ako prejavovať lásku a starostlivosť o svojho psa. Vytvára hlboký vzťah a väzbu medzi majiteľom a psom, čo má pozitívny vplyv na obidve strany. Zo začiatku môže byť ťažké porozumieť si navzájom a to aj preto, že každý pes je jedinečný a aj komunikácia s ním môže byť jedinečná. Pozitívna motivácia je dnes populárnou metódou výcviku psov, ktorá sa snaží viac porozumieť potrebám psov a pracovať s ich prirodzenými inštinktami. Používa pozitívne stimuly a odmeňovanie za správanie, namiesto trestov. Naučte sa spoločne s Pedigree a s Jánom Löwom, dlhoročným trénerom psov bývalým policajným inštruktorom a odborníkom na psychológiu a komunikáciu psov, , ako správne komunikovať so psom vďaka pozitívnej motivácii.
Moderné komunikačné techniky so psom
Komunikácia so psom sa samozrejme líši od komunikácie s ľuďmi. Psy komunikujú hlavne prostredníctvom tela, zvukov, vizuálnych signálov a vôní. Správna komunikácia so psom, okrem vytvárania harmonického puta, uľahčuje a zlepšuje výcvik, podporuje správne správanie, zlepšuje emocionálne a fyzické zdravie psa, zvyšuje jeho spokojnosť, znižuje stres a pomáha identifikovať nepohodlie a zdravotné problémy psa.Moderné metódy komunikácie so psom sa rovnako vyvíjajú s rozvojom vedy, technológií a nových výskumov. "Moderné metódy zdôrazňujú hlavne význam pozitívnej motivácie psov a výcvik bez používania trestov. Čoraz viac trénerov napríklad využíva výcvik klikaním, ktorý využíva zvuk klikera na označenie správneho správania sa, po ktorom nasleduje odmena formou maškrty. Zaujímavými podpornými výcvikovými technikami sú napríklad výcvikové hry, hádanky a simulátory, na cvičisku a doma, ale aj online," hovorí Ján Löw.
Pozitívna motivácia
Niektorí ľudia nesprávne komunikujú so psom a používajú na zviera rôzne formy fyzického a psychického nátlaku, ako napríklad cukanie, trhanie, plesknutie vôdzkou, novinami a podobne. Viac akceptovanou, účinnou a etickou metódou výcviku psov je pozitívna motivácia. "Táto metóda je založená na odmeňovaní psa za správne správanie. Príklady pozitívnej motivácie zahŕňajú odmeňovanie psa hračkami alebo maškrtami, keď sa vráti na zavolanie, správne vykoná povely alebo sa správa priateľsky voči iným psom a ľuďom. Týmto spôsobom sa pes učí spojiť si pozitívne skúsenosti s týmito správaniami a je motivovaný ich opakovať," tvrdí Ján Löw a poukazuje na hlavé zásady tejto metódy.Základom je komunikovať so psom pozitívne a vyjadrovať mu lásku a starostlivosť. Dôležitá je pritom dôslednosť, čiže používanie rovnakých povelov a signálov, priateľský a pokojný hlas, vľúdny očný kontakt, dobré gestá a reč tela. Majiteľ by mal odmeniť psa, okamžite po tom, ako vykoná želané správanie. Následná hlasová pochvala a pohladenie môžu byť veľmi silným stimulom, ktorý upevní jeho správanie. Začnite odmenou za malé kroky k žiaducemu správaniu. Postupujte postupne a zvyšujte náročnosť. Každý pes sa učí iným tempom, a preto je potrebná trpezlivosť. Ján Löw odporúča majiteľom psov absolvovať tiež tréningy pozitívnej komunikácie a motivácie, dokonca aj tým, ktorí nad psom ešte len uvažujú.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: