29.11.2023 (SITA.sk) -
aktualizované 29. novembra 11:18
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) podľa očakávania zostáva vo funkcii, z prítomných 136 poslancov jeho odvolanie hlasovalo 61 a proti ich bolo 75. Na vyslovenie nedôvery vláde alebo odvolanie jej člena je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76 hlasov.
Návrh na odvolanie podali opozičné strany – Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita. V rozprave k odvolaniu ministra vnútra vystúpili aj členovia vládneho kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) a 20 poslancov parlamentu.
Pomsta a odveta
Navrhovateľ odvolania a predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka počas svojho záverečného vystúpenia uviedol, že dôvody, pre ktoré chce opozícia odvolať ministra vnútra, neboli vyvrátené nikým z koaličných rečníkov.„Táto schôdza nemala byť o smskách, zápisoch, odpočutých nahrávkach, nemala byť ani o čurillovcoch a nemala byť o tom, čo polícia robila alebo nerobila posledné tri roky. Mala byť o tom, čo minister vnútra robil posledné tri týždne," povedal Šimečka. Zároveň poslancov poprosil, aby zahlasovali za vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Mimoriadna schôdza: Odvolávanie ministra Šutaja Eštoka v parlamente (fotografie)
Šimečka taktiež nazval kroky Šutaja Eštoka po vymenovaní do funkcie pomstou a odvetou. Najlepším dôkazom podľa predsedu PS je, že sa šéf rezortu vnútra snažil obísť zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
„Zákon a ochrana oznamovateľov je práve preto, aby sa nadriadení nemohli mstiť a aby svoje rozhodnutia nerobili z motivácie odvety. Čo je presne to, čo urobil minister Šutaj Eštok na objednávku strany Smer-SD," myslí si navrhovateľ odvolania.
Dva roky neriešené problémy
Poslanec za Smer-SD Tibor Gašpar v záverečnom vystúpení povedal, že minister vnútra sa riadi vlastnými rozhodnutiami a nekoná na objednávku premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Reagoval tým na kritiku opozície, podľa ktorej Šutaj Eštok robí špinavú prácu za Smer-SD a odstavuje nepohodlných ľudí.Igor Matovič (Slovensko) ho viackrát prirovnal k Ivanovi Lexovi, šéfovi SIS z čias premiéra Vladimíra Mečiara. „Pán minister Šutaj Eštok je svojprávna osoba, ktorá sa vie riadiť vlastnými rozhodnutiami a ak premiér komentuje a hodnotí niektoré jeho rozhodnutia, to neznamená, že koná na jeho objednávku," uviedol Gašpar.
Bývalý policajný prezident vystúpil počas mimoriadnej schôdze k návrhu opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra už po štvrtýkrát, ako spravodajca má na to nárok. Vo svojom vystúpení sa opäť sa venoval obvineným vyšetrovateľom NAKA okolo Jána Čurillu, tzv. čurillovcom. Za hnací motor nezákonných procesov z minulého volebného obdobia označil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Podľa Gašpara konal Šutaj Eštok v súlade so zákonom, keď postavil obvinených vyšetrovateľov mimo službu. „Vy nazývate to, čo on napráva v právnom stave na ministerstve vnútra, pomstou. Ja hovorím, že minister vnútra len dáva veci do súladu so zákonom, pretože tie problémy boli dva roky neriešené – obvinení policajti zostali dva roky na svojich pozíciách a naďalej svoju právomoc používali," adresoval Gašpar opozícii.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: