
Foto: Matyšák
Robiť víno na Slovensku je v posledných rokoch čoraz ťažšie. Rastúce náklady, postupný úbytok vinohradov či pretlak lacných zahraničných vín v sieťach sú len jedny z viacerých faktorov, ktoré sťažujú slovenským vinárom biznis. I napriek týmto prekážkam je však túžba každý rok priniesť na trh výnimočné vína a potešiť milovníkov vína vo vinárstve Matyšák silnejšia. Nešlo by to však bez dlhodobej spolupráce so špičkovými slovenskými vinohradníkmi. "Kvalita hrozna je pre nás nesmierne dôležitá. Do značnej miery od toho pochopiteľne závisí aj výsledná kvalita nášho vína. My však našťastie máme dvorné vinohrady v Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, takže máme vždy záruku kvality, široké portfólio odrôd a tým pádom aj možnosť výberu. Keď máte k dispozícii napríklad Sauvignon z Karpát aj z juhu, viete si pre tú prémiovú líniu vybrať pochopiteľne ten lepší. A to je obrovská výhoda", objasňuje hlavný enológ a výrobný riaditeľ v jednej osobe Jaro Žák. Zažité klišé, že vinár musí mať svoje vinohrady, teda očividne stráca na význame. Naopak, je to podľa neho ich silná stránka. "S niektorými vinohradníkmi spolupracujeme už viac ako 20 rokov. Fungujeme viac menej už na kamarátskej báze, všetko spolu dôkladne konzultujeme, vysádzajú pre nás nové odrody. My máme istotu kvalitnej suroviny a oni zase majú istotu príjmu a fairovej spolupráce. Pre obe strany je to win-win", dodáva Žák.
Málo hrozna, no o to kvalitnejšie
Aká bola teda tohtoročná kampaň? Pre mnohých vinohradníkov jedna z najhorších, keďže boli od začiatku skúšaní chorobami, hlavne perenospórou, no aj ten, kto choroby zvládol, mal celkovo menej hrozna. "Naši vinohradníci našťastie zvládli choroby, ale mali tak či tak menej úrody. Problém mimo chorôb bol ten, že bolo menej kvetných púčikov, čo vyústilo do nižšej úrody - hrozna bolo menej zhruba o 35%. Minulý rok sme mali zase oproti priemeru o 20% viac hrozna. Je to nevyspytateľné. Na druhej strane, má to aj pozitívny efekt - tým, že bolo menej strapcov, tak tie čo boli, boli o to silnejšie a vyzreli veľmi dobre. Bola dostatočná zásoba dažďa, bolo v podstate normálne leto ako kedysi, tým pádom bol dostatok kyselín v hrozne a vďaka dobrému záveru leta a krásnej teplej jeseni bolo aj dostatočne vyzreté s krásnymi cukornatosťami", vysvetľuje Žák. Kampaň bola podľa neho pokojná s výsledkom takmer 2 mil. kg výlučne slovenského hrozna od svojich dvorných vinohradníkov, čo predstavuje zhruba o tretinu menej oproti minulému roku. Na problém s tzv. diferenciáciou si sťažuje aj ich dvorný vinohradník Richard Soják z Hlohovca: "Úroda sa zakladá cca od polky júna do polky júla. Vplyv počasia a poveternostných podmienok je kľúčový. Žiaľ násada z minulého roku bola nižšia - jedná sa o tzv. diferenciáciu kvetných púčikov. Minulý rok neprebehla ako mala a bola nižšia úroda, vytvorilo sa menej kvetenstva, namiesto 3 strapcov boli 2...tento rok tým trpelo veľa odrôd. Napr. staré Sauvignony mi dali podstatne menej, aj keď na prvý pohľad tam to hrozno bolo."Aké vína na nás čakajú?
Hrozna bolo teda síce menej, ale zato o to kvalitnejšie. A to sa samozrejme pretavilo do výsledného produktu - vína. Síce vína ešte zrejú a niektoré aj dlhšie budú, no indície sú už teraz jasné. "Vína sú šťavnaté, ovocné, plné, jaderné, nie sú postavené na prázdnom cukri. Krásne sa ukazujú odrody ako Irsai Oliver, Müller Thurgau, Pesecká leánka, aj rizlingy. Celkovo biele odrody sú veľmi pekné. Taktiež aj ružové vína, resp. červené vyzerajú veľmi dobre. Naozaj sa ukazuje, že by to mohol byť veľmi dobrý ročník. Možno je ešte skoro hovoriť, ale prirovnal by som ho aj k ročníku 2021, ktorý bol vskutku výnimočný a azda najlepší za poslednú dekádu", zhodnotil Jaro Žák."Máme aj vína vhodné na vyzrievanie v agátových sudoch metódou sur-lie (miešanie vína zo zdravými kvasničnými kalmi - pozn. redakcie). V agátovom dreve nám leží Silvánske zelené, Veltlínske zelené aj Rizling rýnsky z Mužle. Veľmi pekný je aj Dunaj a Cabernet Franc z Modrán. Taktiež musím spomenúť aj Muškát žltý z východu, ktorý pôjde do Momenta Asti. Hádam tam ani nie je zlé víno", skromne a s úsmevom dodal Žák.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: