Migrácia a hranice schengenského priestoru
Hlavnou témou stretnutia medzi Pellegrinim a Fialom bola bezpečnosť v kontexte migrácie. Predseda slovenského parlamentu tvrdí, že je potrebné zachovať vnútornú bezpečnosť a bezpečnosť vonkajších hraníc schengenského priestoru.Obaja sa zhodli na podpore rozšírenia schengenu o Rumunsko, ak preukáže schopnosť zabezpečiť vonkajšiu hranicu tohto priestoru.
Počas svojho pracovného výjazdu Pellegrini navštívil aj českého prezidenta Petra Pavla na Pražskom hrade. V závere svojej pracovnej cesty si uctil pamiatku československých legionárov a československého odboja z obdobia 1. svetovej vojny a položením venca vzdal úctu pamiatke československého štátnika Alexandra Dubčeka pri jeho pamätnej tabuli pri Národnom múzeum.
Slovensko nemôže viac vojensky pomôcť
Pekarovej Adamovej na stretnutí podrobne vysvetlil stanovisko Slovenska v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Požiadal som českú stranu, ak sledujú našu vnútropolitickú situáciu, aby počkali a sledovali konkrétne kroky vlády SR a nie nejaký obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára. Reálne kroky sú tým jediným, čo môžeme do budúcna hodnotiť,“ povedal predseda Národnej rady SR po rokovaní s predsedníčkou Poslaneckej snemovne.Zároveň informoval, že Slovensko nezabráni produkcii munície, ktorá následne putuje nášmu východnému susedovi. Na štvrtkovej tlačovej besede po stretnutí s Milošom Vystrčilom Pellegrini uviedol, že Slovensko už viac nemôže vojensky pomôcť Ukrajine, keďže vyčerpalo svoje možnosti darovania ďalších zbraňových systémov. Vláda však bude pokračovať v humanitárnej či technickej pomoci, a Ukrajinu chce vybaviť odmíňovacími systémami.
Viac k témam: Český premiér, Český prezident, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Nelegálna migrácia, Predseda parlamentu, predseda senátu, Schengen, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Slovensko viac nemôže vojensky pomáhať Ukrajine, vysvetlil Pellegrini českým predstaviteľom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.