Iniciatíva tiež poukázala na výzvu Európskej komisie, ktorou požiadala vládu, aby nepokračovala v novelizácii Trestného zákona a zrušení ÚPŠ bez odbornej diskusie a dôkladnom zvážení návrhov týchto zmien.
Chýba objektívne odôvodnenie
„Úrad špeciálnej prokuratúry vznikol spoločne so Špecializovaným trestným súdom pred viac ako 20 rokmi za účelom špecializácie pri odhaľovaní a vyšetrovaní trestných činov korupcie a ďalších vybraných závažných trestných činov. Špecializácia je kľúčovým nástrojom pri skvalitňovaní činnosti orgánov v trestnom konaní rovnako ako v konaní pred súdmi," konštatuje iniciatíva.ZOJ zároveň zdôrazňuje, že vláda neprezentovala konkrétne skutočnosti, ktoré by objektívne a v súlade so zákonom odôvodňovali neprimerane rýchly zásah do trestného konania bez dostatočnej odbornej prípravy v riadnom legislatívnom procese a v súlade s princípmi právneho štátu.
Úrad chcú zachovať
„Podporujeme preto vyhlásenie Rady prokurátorov a 28 prokurátorov ÚŠP za zachovanie tejto inštitúcie,“ doplnila ZOJ s tým, že zároveň apelujú na poslancov Národnej rady SR, aby uvedený vládny návrh neschválili.Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má od 15. januára vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré v stredu 6. decembra s pripomienkami odobrila vláda.
Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien na rokovanie kabinetu predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Justícia, Súdy, Trestný zákon, zmeny
Zdroj: SITA.sk - Fungovanie právneho štátu je podľa ZOJ ohrozené zmenami, ktorými chce vláda meniť fungovanie prokuratúry © SITA Všetky práva vyhradené.