Putin sa aj po takmer štvrťstoročí pri moci teší širokej podpore, a to napriek tomu, že začal nesmierne nákladnú vojnu na Ukrajine, ktorá si vyžiadala životy tisícov jeho krajanov, vyvolala opakované útoky v Rusku vrátane jedného na samotný Kremeľ a narušila jeho auru neporaziteľnosti.
Vzbura a smrť Prigožina
Krátkotrvajúca júnová vzbura žoldnierskeho vodcu Jevgenija Prigožina vyvolala všeobecné špekulácie, že Putin by mohol stratiť svoju moc, ale vyšiel z nej bez trvalých šrámov a Prigožinova smrť pri záhadnej leteckej havárii o dva mesiace neskôr posilnila názor, že Putin má všetko pod absolútnou kontrolou.Podľa ruských štátnych tlačových agentúr Tass a RIA Novosti Putin oznámil svoje rozhodnutie kandidovať v prezidentských voľbách počas piatkového slávnostného udeľovania cien v Kremli.
Podľa prieskumu verejnej mienky nezávislej sociologickej organizácie Levada Center ho podporuje približne 80 % obyvateľstva. Táto podpora môže pochádzať zo srdca alebo môže odrážať podriadenosť vodcovi, ktorého zásah proti akejkoľvek opozícii spôsobil, že aj relatívne mierna kritika je nebezpečná. Očakáva sa, že Putin bude vo voľbách čeliť len symbolickej opozícii, či už vďaka skutočnej alebo vynútenej podpore.
Sedemdesiatjedenročný Putin už dvakrát využil svoj vplyv na zmenu ústavy, aby mohol teoreticky zostať pri moci až do svojich 80 rokov. Už teraz je najdlhšie slúžiacim vodcom Kremľa od čias sovietskeho diktátora Josifa Stalina. V roku 2008 ustúpil bokom a stal sa premiérom z dôvodu obmedzenia týkajúceho sa funkčného obdobia, ale zostal hybnou silou Ruska. Prezidentské funkčné obdobie sa potom predĺžilo zo štyroch na šesť rokov, pričom ďalší balík zmien, ktorý presadil pred tromi rokmi, obnovil počítanie na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, ktoré sa začnú v roku 2024.
Upevnenie postavenia a znovuzvolenie
"Bojí sa vzdať moci," povedal tento rok pre agentúru AP Dmitrij Oreškin, politický analytik a profesor na Slobodnej univerzite v lotyšskej Rige.V čase zmien, ktoré mu umožnili ďalšie dve funkčné obdobia, mohli byť Putinove obavy zo straty moci zvýšené. Prieskum verejnej mienky agentúry Levada ukazoval, že jeho rating je výrazne nižší a pohybuje sa okolo 60 %.
Podľa názoru niektorých analytikov mohol byť tento pokles popularity hlavnou príčinou vojny, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine vo februári 2022. "Tento konflikt s Ukrajinou bol potrebný ako lepidlo. Potreboval si upevniť svoju moc," povedal komentátor Abbas Galliamov, bývalý Putinov hovorca, ktorý teraz žije v Izraeli.
Vedecká pracovníčka Brookingsovho inštitútu Fiona Hillová, bývalá členka Rady pre národnú bezpečnosť USA ako expertka na ruské záležitosti, súhlasí s tým, že Putin si myslel, že „krásna malá a víťazná vojna“ upevní podporu pre jeho znovuzvolenie.
Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Bude sa Putin uchádzať o ďalšie znovuzvolenie? Vojna s Ukrajinou vraj bola potrebná ako lepidlo © SITA Všetky práva vyhradené.