Zmeny v Trestnom zákone
Hlava štátu požiadala šéfa rezortu spravodlivosti, aby jej doručil a pre verejnosť zverejnil rozhodnutia ústavného súdu, na ktoré sa v prípade rušenia špeciálnej prokuratúry odvolávajú.„Ministrovi som zopakovala svoju výzvu, aby zišli z kratšej cesty a aby zásadné zmeny v oblasti trestného práva boli vždy predmetom riadneho legislatívneho procesu," informovala prezidentka na sociálnej sieti.
Vyšetrovanie preberú krajské prokuratúry
Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré pripravila a odobrila vláda Roberta Fica (Smer-SD).Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom. Vláda zároveň odsúhlasila, aby sa zmeny Trestného zákona, ktoré majú viesť k „humanizácii trestov", v parlamente prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry
„Činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle," konštatoval rezort spravodlivosti.
Zároveň zdôraznil, že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nemá vplyv na postavenie jeho prokurátorov, ktorí naďalej ostávajú prokurátormi Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a budú na výkon funkcie prokurátora pridelení na jej jednotlivé organizačné zložky.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Legislatíva, Minister spravodlivosti SR, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Minister spravodlivosti Susko nepresvedčil prezidentku Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone (video) © SITA Všetky práva vyhradené.