Také boli hlavné témy utorkového stretnutia zamestnávateľov združených v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) s podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia SR Tomášom Tarabom.
Dopady reforiem
Spoločne diskutovali aj o nevyhnutnosti prijímania takých legislatívnych zmien, ktoré minimalizujú možné negatívne dopady na slovenský priemysel a jednotlivé podniky, a tiež zabezpečia ich udržateľnú transformáciu bez ohrozenia ich konkurencieschopnosti. Informovala o tom hovorkyňa RÚZ Petra Podhorcová.Zamestnávatelia združení v RÚZ považujú problematiku životného prostredia za významnú. Reformy v tejto oblasti však majú podľa nich takmer vždy zásadný dopad na podnikateľské prostredie.
Z tohto dôvodu je podľa RÚZ nevyhnutné, aby bol pri prijímaní potrebných legislatívnych zmien rešpektovaný partnerský sociálny dialóg vlády a dotknutých subjektov.
„O nastavovaní verejnej politiky by sa malo vždy rozhodovať na základe objektívnych dôkazov, dát a faktov, ktoré by mali byť zohľadnené nielen pri tvorbe novej legislatívy, ale aj realizácii jednotlivých opatrení,“ zdôraznil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
One in - two out
Ten tiež upozornil na nevyhnutnosť dodržiavať pri prijímaní zákonov zásadu „one in - two out“, teda jednu reguláciu s dopadom na podnikateľské prostredie prijať a dve staršie regulácie odstrániť.Za rovnako dôležité považuje únia zamestnávateľov aj to, aby vláda aktívne predchádzala takzvanému „goldplatingu“.
Podľa ministra Tarabu je nevyhnutné dbať na to, aby na Slovensku nedochádzalo k zavádzaniu povinností nad rámec ustanovení únie.
Tie podľa neho v konečnom dôsledku stavajú slovenské podniky na európskom trhu do značnej konkurenčnej nevýhody.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: