Počty sa budú meniť
Počty v európskom pléne sa budú meniť, pretože niektorým krajinám pribudli obyvatelia. Slovensko medzi ne nepatrí, no aj tak získa historicky najvyšší počet mandátov, a to 15. Vďačí za to princípu klesajúcej proporcionality - čím väčšia krajina, tým viac obyvateľov by mal zastupovať jeden volený zástupca. Od posledných volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 klesol pritom počet obyvateľov Slovenska z 5,45 milióna na 5,43 milióna.V súčasnosti zastupujú Slovensko v europarlamente Monika Beňová, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Robert Hajšel, Martin Hojsík, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Jozef Mihál, Peter Pollák, Miroslav Radačovský, Katarína Roth Neveďalová, Ivan Štefanec, Milan Uhrík a Michal Wiezik. Viacerí z nich by chceli kandidovať opätovne aj v júni 2024. Definitívne rozhodnutie však musí padnúť na úrovni politických strán, ktoré ich nominujú na kandidátku.
Výborná a konzistentná práca
„Martin Hojsík aj Michal Wiezik odvádzajú v europarlamente výbornú a konzistentnú prácu, dosahujú výsledky a pomáhajú zlepšovať európsku legislatívu, čo pomáha aj Slovensku. Na pôde EÚ našu krajinu dôstojne reprezentujú a obaja sa opakovane umiestňujú v rebríčkoch najaktívnejších europoslancov a europoslankýň, Martin Hojsík je dokonca jedným z podpredsedov EP," uviedlo pre agentúru SITA hnutie Progresívne Slovensko s dodatkom, že o podobe kandidátky do Európskeho parlamentu rozhodne predsedníctvo.Informovať o nej budú v priebehu januára. Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko sa nedávno v médiách vyjadril, že bude stáť na čele kandidátky SNS.
„Určite áno, potiahnem kandidátku a následne sa rozhodnem, čo so získaným mandátom, ak sa nám to podarí," povedal s tým, že sa bude rozhodovať aj na základe politickej situácie.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: