Reforma verejnoprávnych médií
Poľské štátne médiá sa stali prvým bojiskom medzi koaličnou vládou premiéra Donalda Tuska a konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (Pis), ktorá bola predtým pri moci a ktorej spojenci si zachovali prítomnosť vo vedení štátnej tlačovej agentúry.Tusk získal moc na základe sľubov, že obnoví národnú jednotu a demokratické normy, a to aj prostredníctvom reformy verejnoprávnych médií. Jeho vláda má 248 kresiel v 460-člennej dolnej komore parlamentu. Najbližšie zasadnutie sa uskutoční 10. a 11. januára.
Politická zaujatosť v médiách
Duda zostáva vo funkcii ešte rok a pol a jeho veto je prvým signálom ťažkostí, ktorým bude Tusk pravdepodobne čeliť. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že PiS dúfa, že si udrží kontrolu nad štátnymi médiami a presadí svoje posolstvo pred voľbami do miestnej samosprávy a Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.Verejnoprávne médiá v Poľsku sú financované daňovými poplatníkmi a ústava vyžaduje, aby neboli politicky zaujaté. Kritici však obviňujú stranu PiS, že využíva médiá ako propagandistickú hlásnu trúbu, ktorá rozdeľuje národ šírením dezinformácií, xenofóbneho a homofóbneho obsahu a snahou zdiskreditovať Tuska a ďalších proeurópskych politikov.
Viac k témam: Poľská vláda, Poľský prezident
Zdroj: SITA.sk - Poľský prezident Duda vzdoruje novej vláde v boji o kontrolu nad štátnymi médiami © SITA Všetky práva vyhradené.