„Problém zostáva, že na tieto zmeny by bola potrebná práve vôľa tých, ktorým nejasné a netransparentné pravidlá skôr vyhovujú," tvrdí TIS.
Transparentné účty
Prvým problémom, ktorý organizácia vidí, je obchádzanie transparentných účtov.„Popri únose kampaní do netransparentného prostredia agentúr a nepresnom popisovaní výdavkov sa vyskytli veľké zálohy platené vopred mimo transparentného účtu a veľké platby s dlhou dobou splatnosti uhradené po voľbách," uviedla TIS.
Tvrdí, že pochybnosti sa vyskytli v súvislosti s výškou predkampaní a dodáva, že banky ponúkali transparentné účty s rôznou kvalitou, niektoré mali problémy s ich funkčnosťou.
Riešením by podľa organizácie bolo zavedenie minimálnych štandardov pre transparentný účet, obmedzenie netransparentných hromadných agentúrnych platieb, povinné transparentné účty aj v predkampani, limitovaná splatnosť faktúr a zavedenie pravidla, že strane môžu byť vyplatené štátne príspevky až vtedy, keď má finančne vysporiadanú celú predvolebnú kampaň.
Financovanie kampaní
TIS ďalej navrhuje zaviesť transparentnejšie financovanie kampaní.„Súťaž deformoval model financovania strán neprimerane zvýhodňujúci víťazov volieb, ako aj 3,5-miliónový limit na privátne príjmy pre strany v jednom volebnom období. Verejnú kontrolu komplikovalo neskoré zverejňovanie informácií o pôžičkách na weboch strán či prijímanie darov mimo transparentného účtu," informovala organizácia.
Riešením podľa nej má byť zavedenie povinného spolufinancovania pre všetky strany, prehodnotenie finančných limitov, zvýšenie alebo zrušenie limitu pre privátne príjmy strany v rámci volebného obdobia či povinnosť pre strany prijímať dary a úvery na kampaň iba cez transparentný účet.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: