Šéf parlamentu o tom informoval na tlačovom brífingu po stretnutí s predsedom Ústavného súdu (ÚS) SR Ivanom Fiačanom v Košiciach. Dodal, že o tom informoval i samotného Fiačana.
Rozhodnutie bude na poslancoch
Rozhodnutie je podľa Pellegriniho pripravené, plánuje ho podpísať ešte v piatok a voľba bude vypísaná s účinnosťou od 15. januára.„Samozrejme, potom už bude na Národnej rade, či sa podarí sudcu zvoliť, pretože po novele pani ministerky Kolíkovej sa musí v prvom, a ešte asi aj v druhom kole, voliť ústavnou väčšinou. Ale zákon, samozrejme, pozná, že v treťom a ďalšom kole už je potrebná len nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, 76," vysvetli šéf parlamentu a poznamenal, že z tohto hľadiska si svoju úlohu plní.
Kritike toho, ako dlho to trvalo rozumie, no podotkol, že do pozície predsedu NR SR „vhupol" v čase, keď sa ihneď začalo v parlamente rokovanie a úloh bolo mnoho. Zdôraznil, že z jeho strany nešlo o žiadnu taktiku, ani úmysel zdržiavať.
Stretnutie s Fiačanom
Predseda NR SR považoval za potrebné stretnúť sa v novom volebnom období s predsedom ÚS SR. Zdôraznil, že sa ich debata netýkala žiadnych otvorených podaní, ktoré rieši ústavný súd.„Ja v tomto budem vždy rešpektovať deľbu moci, a jednoducho zákonodarná moc nemá čo vstupovať do aktivít moci súdnej," vyjadril sa Pellegrini a dodal, že sa s Fiačanom venovali napríklad rozsahu činnosti ústavného súdu či vyťaženosti jednotlivých sudcov, a tiež o tom, ako zpružniť fungovanie tejto inštitúcie.
Načrtol potrebu vysoko odbornej, no nie politickej diskusie, za účelom zvýšenia rýchlosti rozhodovania ÚS SR, o tom, čo všetko by mohlo byť ešte pred podaním naň riešené v rámci sústavy bežných súdov.
„Tu častokrát ústavný súd musí riešiť veci o prieťahoch v konaní, kde si ja osobne myslím a súhlasím s pánom predsedom ústavného súdu, že ak niekto namieta, že na okresnom súde trvá vytýčenie pojednávania extrémne dlho, prečo by to mal rozhodovať ústavný súd? To by mohol vyriešiť aj krajský súd, alebo by o tom mohol rozhodnúť najvyšší súd, a až po tom prísť na ústavný súd, ak človek nepochodí na štandardných súdoch," mieni Pellegrini.
Ocenil garanciu zo strany Fiačana, že ústavný súd nepodliehal a nebude podliehať politickým tlakom, a jeho rozhodnutia sa budú riadiť len ústavou a zákonmi SR. Pellegrini by podľa svojich slov najprv začal s rokovaniami o určitej miere úprav toho, čo všetko má ÚS SR rozhodovať v prvej inštancii.
Zdôraznil, že nik nebude občanom odoberať právo obracať sa na ústavný súd, no po vzore iných štátov by sa mnohé veci mohli vyriešiť na krajských súdoch či najvyššom súde.
„To by podľa mňa extrémne znížilo náklad, ktorý sudcovia majú, a ktorý zbytočne spôsobuje obrovské zaťaženie sudcov," povedal predseda parlamentu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: