Zrušenie špeciálnej prokuratúry
Text, ktorý uzatvára rozpravu v pléne z 13. decembra, vyjadruje obavy europoslancov zo schopnosti Slovenska bojovať proti korupcii a chrániť finančné záujmy EÚ, ak bude schválená navrhnutá novela Trestného zákona.„Nové pravidlá rušia Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá najzávažnejšími trestnými činmi a korupciou a zároveň zmierňujú tresty za niektoré majetkové trestné činy. Nová vláda už čelila kritike za postavenie mimo službu, prepustenie či preradenie vyšetrovateľov a policajtov pracujúcich na obvineniach z korupcie," uvádza tlačové stredisko Európskeho parlamentu.
List Európskej komisii
Zároveň pripomína, že navrhované zmeny vyvolali masové demonštrácie po celej krajine a prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že môže zákon vetovať. Očakáva sa, že poslanci budú kritizovať premiéra Fica a jeho vládu za ich polarizujúce vyjadrenia a vytváranie ohrozujúceho prostredia pre médiá – situácia, ktorá v minulosti viedla k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.Navrhované legislatívne zmeny v oblasti trestného práva už v decembri kritizovala aj hlavná európska prokurátorka Laura Codruța Kövesi, ktorá v liste Európskej komisii varuje pred vládnymi návrhmi na zmeny Trestného poriadku, Zákona o prokuratúre aj Zákona o ochrane oznamovateľov.
Návrhy podľa nej predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu a schopnosti Slovenska chrániť finančné záujmy EÚ v rámci eurofondov. Európskej prokurátorke sa nepozdáva ani rýchlosť, akou chce Ficova vláda zmeny prijať.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Európsky parlament bude hlasovať o uznesení, ktoré kritizuje legislatívne návrhy Ficovej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.