
Atmosféra v pléne počas rokovania 4. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 1. apríl 2020. Foto: SITA/Národná rada SR
Vo štvrtok 23. apríla, kedy parlament hlasoval o nominantoch politických strán na členov Súdnej rady SR, boli zverejnené výsledky na webe Denníka N skôr, ako na stránke Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).
Pri sčítaní budú odobraté mobilné telefóny
Pre únik informácií v piatok zasadalo aj poslanecké grémium. Opoziční poslanci na ňom žiadali, aby všetci skrutátori - teda poslanci, ktorí kontrolujú výsledky hlasovania - boli vymenení. Nakoniec sa dohodli s koalíciou iba na tom, že skrutátorom budú pri sčítaní hlasov odobraté mobilné telefóny.Dušan Jarjabek (Smer-SD) únik informácií označil ako parlamentnú korupciu medzi novinármi a poslancami, za ktorú si teraz daný skrutátor môže podľa neho od novinára vypýtať protihodnotu. Zdôraznil, že opozícia nemá dôveru v súčasných skrutátorov. Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) dodala, že tento postup dokazuje blízkosť médií k „istým“ politickým stranám.
Spoločná tlačovka Smeru a ĽSNS
„Práva poslancov NR SR boli poškodené. Je nedôstojné, aby sme sa ako poslanci dozvedeli tieto informácie z médií. Za opozíciu sme prišli s konštruktívnym nápadom, aby boli všetci skrutátori odvolaní, a potom znovu navolení,“ povedal Martin Beluský z ĽSNS.Poslanci za Smer a ĽSNS mali v piatok prvú spoločnú „opozičnú" tlačovú konferenciu. Podľa poslancov za Smer, nie je dôležité, že stoja na jednej tlačovej konferencii spoločne s predstaviteľmi strany, ktorá je označovaná za fašistickú. „Sú to presne takí istí poslanci ako tí ostatní, čo tam sedia,“ komentoval Jarjabek. Podľa Beluského sú Smer-SD a ĽSNS v súčasnosti „konštruktívnou opozíciou".
Viac k témam: Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Z parlamentu unikli informácie o hlasovaní, Smer a ĽSNS mali spoločnú tlačovku © SITA Všetky práva vyhradené.