Právo na chránenú korešpondenciu
Ako príklad uviedol, že väzeň má napríklad právo telefonovať s blízkymi osobami a má právo aj na chránenú korešpondenciu. V jednom z reedukačných centier však napríklad generálna prokuratúra zistila, že zamestnankyňa číta listy detí.„Minulý rok som napríklad konštatoval, že vzorové strihanie väzňov sa zakazuje, lebo je to dehonestujúce správanie," povedal Dobrovodský s tým, že generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže jeho nálezu vyhovelo a s praktikou prestalo.
Deti nemajú perspektívu
„Generálna prokuratúra zistila v jednom prípade, že dievča bolo proti svojej vôli ostrihané, bez informovaného súhlasu, bez toho, aby sa ho niekto pýtal," zdôraznil ombudsman v súvislosti s reedukačnými zariadeniami. Dobrovodský tiež poukázal na to, že deti v zariadeniach dostávajú takzvané negatívne alebo mínusové body.„To sťažuje možnosť pre to dieťa sa zo zariadenia dostať," povedal ombudsman. Keď podľa neho pedagóg dáva disciplinárne opatrenie väzňovi, ten má napríklad právo vyjadrovať sa k dôkazom a tiež na opravný prostriedok.
„Lebo to kárne alebo disciplinárne opatrenie je mu potom na príťaž," vysvetlil verejný ochranca práv. Tiež uviedol, že odsúdená osoba presne vie, na koľko rokov bola odsúdená. Deti v reeedukačných zariadeniach však takúto perspektívu nemajú.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: