
Arcibiskup Jonáš Jozef Maxim v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa počas svojej vysviacky za nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Prešov, 27. január 2024. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Prvý východný metropolita vysvätený na Slovensku
Stal sa tak 9. sídelným biskupom a druhým metropolitom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Hlavným svätiteľom bol košický eparchiálny biskup arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý pripomenul, že Maxim je prvý východný metropolita v dejinách vysvätený na Slovensku.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vysviacka arcibiskupa Jonáša Jozefa Maxima (fotografie)
Na biskupskej chirotónii sa zúčastnilo viac ako 50 biskupov východného a latinského obradu zo Slovenska i zahraničia. Spoločne s biskupmi archijerejskú svätú liturgiu koncelebrovalo takmer 250 kňazov. Pápež František vymenoval nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Jonáša Jozefa Maxima na sviatok svätého veľkomučeníka Demetera 26. októbra.
„Pre tento úrad rozhodli sme sa vybrať teba, milovaný synu, ktorý vynikáš v duchovnom živote, schopnostiach a múdrosti pri riešení rozličných záležitostí, v láske a pastoračnej službe,“ uviedol pápež v bule svätého rímskeho stolca, ktorú na slávnosti predniesol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.
Liturgický odev, žezlo a koruna
Zároveň odovzdal Maximovi omofor, prvok liturgického odevu – dlhý pás s krížmi, ktorý nosia iba biskupi. Maximovi odovzdali rúcho, žezlo a korunu.„Neslúžia na osobnú okrasu, ale ako sprítomnenie, ako symbol večnej prítomnosti Krista, veľkňaza a kráľa. Biskup svoj úrad získava tzv. apoštolskou postupnosťou, teda vkladaním rúk svätiaceho biskupa a ďalších biskupov spolusvätiteľov,“ uviedol vo svojom príhovore hlavný svätiteľ Cyril Vasiľ.
Pripomenul aj predchádzajúce pôsobisko Maxima na Ukrajine, kde viedol kláštor počas epidémie covidu aj v posledných dvoch vojnových rokoch, keď sa kláštor stal miestom úkrytu a pomoci pre stovky vojnových utečencov.
„Univský kláštor sa pod tvojim vedením tak znovu stal jedným z mnohých majákov ľudskosti, ktorá prekračuje konfesionálne i etnické obmedzenia. To je najvýrečnejšia odpoveď na neľudskú agresiu, vedenú aj v mene etnickej či konfesionálnej dominancie. Tvoj kláštor sa súčasne stal miestom adresnej humanitárnej pomoci a to aj zo Slovenska, aby tak aj Slovensko, aj naša cirkev, cez tento kláštor pomáhali obetiam vojny na Ukrajine humanitárnymi darmi. Teraz tento kláštor vracia svojho predstaveného, ako duchovný dar Ukrajiny pre našu Cirkev, pre celé Slovensko,“ povedal Vasiľ.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: