7.2.2024 (SITA.sk) -
aktualizované 7. februára 20:06
V parlamente sa skončila rozprava k vládnej novele Trestného zákona v druhom čítaní. Hlasovať by sa o nej malo vo štvrtok o 11:00. Koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) ešte na poslednú chvíľu predložil pozmeňujúci návrh.
Ide o jeho druhý rozsiahly pozmeňujúci návrh k predloženým zmenám v trestnom práve. V pléne parlamentu uviedol, že návrhom reaguje na výhrady Európskej komisie.
Trestné stíhanie sudcu
Gašpar tvrdí, že novela sa dopĺňa o procesnú situáciu, keď sa trestné stíhanie sudcovi prekvalifikuje - skutok z iného trestného činu na trestný čin ohýbania práva.Taktiež sa dopĺňa 60-dňová lehota, v ktorej sa dotknutý sudca bude môcť obrátiť na Súdnu radu SR s návrhom na vyslovenie nesúhlasu s trestným stíhaním pre tento trestný čin.
V trestnom stíhaní sudcu pre trestný čin ohýbania práva nebude možné pokračovať, ak Súdna rada vysloví nesúhlas s trestným stíhaním sudcu pre tento trestný čin.
Taktiež navrhuje, aby súd mal možnosť uložiť trest domáceho väzenia na jeden až päť rokov, čo sa stane základným rozpätím výmery. Zároveň sa má vypustiť povinnosť súdu vyžadovať súhlas páchateľa s uložením trestu povinnej práce.
Tresty za výrobu omamných látok
Schválením návrhu bude môcť súd na základe odborného lekárskeho posudku rozhodnúť o umiestnení páchateľa do detenčného ústavu aj vtedy, „ak ide o páchateľa trestného činu spáchaného zo sexuálneho motívu, ktorý vykonáva ochranné liečenie v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, ak ochranné liečenie nedosiahlo svoj účel a v budúcnosti hrozí opakovanie spáchaného činu“.Gašpar ďalej navrhuje, aby sa odňatím slobody na 8 až 20 rokov (predtým 10 až 20 rokov) potrestal ten, kto neoprávnene vyrobí omamnú látku či psychotropnú látku alebo s nimi neoprávnene obchoduje a spôsobí tým ťažkú ujmu na zdraví či smrť.
Odňatím slobody na 10 až 25 rokov (predtým 15 až 25 rokov) alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak neoprávnene vyrobí omamnú látku či psychotropnú látku alebo s nimi neoprávnene obchoduje a spôsobí tak ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo ich smrť.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: