
Inštitút ľudských práv zverejnil výsledky výskumu nenávisti voči Rómom/kam na slovenskom internete. Foto: SITA/Kristína Valovičová
Boj proti kybernenávisti
IĽP na Slovensku realizuje medzinárodný projekt s názvom Boj proti kybernenávisti voči Rómom a Rómkam a zapojil sa tak do výskumu o šírení nenávisti voči Rómom na internete. Od augusta do októbra 2023 dátový analytik a experti pomocou špecializovaného softvéru na dátovú analýzu skúmali veľký objem dát.Systém analyzoval viac ako 51-tisíc príspevkov na sociálnych sieťach Instagram, TikTok a Facebook. Z toho 2 428 príspevkov používateľov sa týkalo Rómov s tým, že 1 993 (82 percent) príspevkov bolo negatívnych a 1 352 (56 percent) obsahovalo hate speech, a teda nenávistné prejavy, z ktorých časť by mohla byť podľa Weisenbachera aj trestná. Weisenbacher vyslovil zámer v budúcnosti zaradiť do skúmaných platforiem aj YouTube.
„Cieľom projektu je boj proti nezákonným nenávistným prejavom voči Rómom na internete prostredníctvom podpory rozvoja vyvážených online naratívov a podpory kritického myslenia používateľov internetu," vysvetlil riaditeľ IĽP.
Prudký nárast nenávistných prejavov
Prekvapujúcimi boli podľa Weisenbachera výsledky v období parlamentných volieb a po voľbách, kedy príspevky od používateľov obsahujúce nenávistné prejavy prudko vzrástli. Podľa Weisenbachera to má priamy súvis so sľúbenými 500 eurami za účasť vo voľbách od koalície OĽaNO.Prekvapením podľa riaditeľa IĽP bolo aj to, že veľká časť nenávisti voči Rómom prichádzala od demokraticky a liberálne orientovaných používateľov. Ako IĽP priblížil, témami negatívnych a nenávistných príspevkov od používateľov boli najmä finančné (31 percent), rodinné/sociálne (24 percent), výsledok volieb (19 percent), bývanie (18 percent), kriminalita (7 percent). Závery výskumu podľa Weisenbachera ukazujú, že pravidlá sociálnych médií sú nedostatočné.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: