27.4.2020 (Webnoviny.sk) - Každý z nás má svoje obľúbené príchute. Či už ide o žuvačky, cukríky alebo čaj, mentol patrí medzi najvyhľadávanejšie chute u mnohých Slovákov. Kto holduje nerestným pôžitkom, pochutná si na mentolovej čokoláde, alkohole alebo si zapáli mentolovú cigaretu. A práve fajčiari, ktorí si radi doprajú "mentolku", by mali spozornieť. Od 20. mája totiž z pultov nadobro zmiznú.
Od antických bohov a mysliteľov až do barov na Kube
Mäta, z ktorej sa mentol vyrába je súčasťou nášho života od pradávna. Podľa legendy Perzefóna, manželka boha podsvetia Háda, premenila nymfu Minthe kvôli žiarlivosti na rastlinu. Hovorí sa, že rastlina dostala meno po nej. Zmienky o mäte sa našli už aj u Hippokrata či Aristotela, no jej veľkým milovníkom bol údajne aj Leonardo da Vinci, ktorý si ňou rád ozvláštnil šaláty a omáčky. Juhoamerickí Indiáni ju tiež radi používali – odtiaľ pramenia aj korene koktailu Mojito, ktorý si v legendárnom kubánskom bare La Bodeguita del Medio často vychutnával Ernest Hemingway.Nenechajte sa mýliť, mäta vás neochladí
Mäta sa dodnes teší veľkej popularite. Dokazuje to aj nedávny prieskum NMS Market Research, z ktorého vyplynulo, že až 77 % Slovákov má rado mentolovú príchuť. Pýtali sa v ňom taktiež, čo sa ľudom ako prvé vybaví, keď sa povie mentol. Na popredných priečkach prieskumu boli sviežosť či chlad. Je zaujímavé, že mäta navodzuje chladivý pocit napriek tomu, že sama o sebe teda rozhodne nechladí. Pri styku s pokožkou a sliznicami spúšťa teplotné receptory TRPM8, ktoré vyšlú signál o schladení do mozgu a takto nastupuje zdanlivý pocit ochladenia.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: