
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Informovalo o tom ministerstvo vnútra s tým, že kandidátky môžu obsahovať najviac 15 kandidátov. Ku kandidátnej listine zároveň musí byť pripojené potvrdenie o uhradení volebnej kaucie 1 700 eur.
Registrácia kandidátskych listín
„Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán preskúma kandidátne listiny najneskôr do 20. marca a najneskôr do 30. marca zaregistruje kandidátne listiny, ktoré sú v súlade so zákonom, a určí žrebom ich čísla," uviedol rezort s tým, že politické strany môžu najneskôr 6. júna do 7:00 písomne prostredníctvom splnomocnenca vziať späť svoju kandidátnu listinu.Do rovnakého termínu sa môže svojej kandidatúry vzdať kandidát, prípadne môže kandidáta odvolať aj politická strana. Spodná veková hranica pre kandidatúru je podľa rezortu vnútra dovŕšenie 21 rokov v deň volieb.
„Kandidovať v eurovoľbách môže občan SR s trvalým pobytom na Slovensku, ako aj občan iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorý nebol zbavený práva byť volený v štáte, ktorého je štátnym občanom. Prekážkou práva byť volený je podľa slovenskej legislatívy výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené, a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony," vysvetlilo ministerstvo vnútra.
Právo voliť poslancov Európskeho parlamentu na území SR majú občania SR, ako aj občania iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku nad 18 rokov.
Vydanie hlasovacieho preukazu
„Voliť budú môcť na území SR aj slovenskí občania nad 18 rokov bez trvalého pobytu v SR alebo inom členskom štáte EÚ. Občan iného štátu EÚ, ktorý má záujem voliť na Slovensku, musí najneskôr do 29. apríla predložiť obci trvalého pobytu v SR žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov a vyhlásenie," zdôraznilo ministerstvo vnútra s tým, že vo vyhlásení okrem iného uvádza poslednú adresu pobytu v štáte EÚ, ktorého je občanom, aj volebný obvod, v ktorom bol naposledy zapísaný v zozname voličov.„Deklaruje tiež, že volí len na území SR a, že nebol pozbavený práva voliť," uviedol rezort. Občania SR bez trvalého pobytu na Slovensku alebo v inom štáte EÚ môžu podľa rezortu vnútra hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku po predložení slovenského cestovného dokladu a čestného vyhlásenia o trvalom pobyte v cudzine.
Volič, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku a v deň konania volieb nebude môcť voliť vo svojom okrsku podľa trvalého pobytu, môže podľa ministerstva vnútra požiadať obec trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: