
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (v popredí) počas rokovania 6. schôdze Národnej rady SR pred hlasovaním o návrhu na skrátené konanie o novele Trestného zákona. Bratislava, 25. január 2024. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Informovala o tom mimovládna organizácia Možnosť voľby s tým, že poznajú mená a tváre konkrétnych ľudí, vrátane detí, ktorých sa tieto zmeny dotknú.
Prípady budú premlčané
Ako signatári v stanovisku vysvetlili, tieto zmeny v praxi znamenajú napríklad to, že doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 budú premlčané a páchatelia tak budú nepostihnuteľní, pričom ide nielen o nenahlásené prípady, ale aj prípady, keď už bolo trestné oznámenie podané, no nepadlo obvinenie.Odborníci vyzvali poslancov, aby v ďalšom kroku napravili škodlivé zásahy do práv obetí. „Vyzývame ich, aby neskracovali legislatívne procesy a procesy potrebné na dosiahnutie spravodlivosti, neuzurpovali si priestor dialógu mocenským spôsobom a nevytláčali odborné názory na okraj," vyhlásili odborníci v spoločnom stanovisku.
Zdôvodnenia sú dehonestujúce
Odborníci ďalej vysvetlili, že zdôvodnenia, ktoré boli ponúknuté v rozprave, nie sú založené na odbornom poznaní problematiky násilia, práve naopak, sú hlboko dehonestujúce voči ľuďom, ktorí sexuálne násilie a zneužívanie prežili, a jednoznačne ukazujú, že v našej spoločnosti stále pretrvávajú mýty, ktoré spochybňujú ich bolesť, strach a poníženie.„Svojimi vyjadreniami vyslali poslanci hlasujúci za zmenu novely signál všetkým znásilneným osobám a sexuálne zneužívaným deťom, že im nebudú veriť, a že ak po rokoch naberú odvahu hovoriť, bude to už len ich problém – a to aj v prípade, ak pôjde o páchateľa, ktorý znásilnil viacero žien alebo zneužil desiatky detí," napísali signatári s tým, že podľa novely sa budú brať do úvahy iba obete znásilnenia, ktorým násilník ublížil len za posledných desať rokov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: