Šimkovičová (nom. SNS) vo videu uverejnenom na platforme Telegram tvrdí, že RTVS nie je nestrannou inštitúciou, ktorá by divákom a poslucháčom prinášala objektívne či vyvážené informácie. Telerozhlas označil jej vyjadrenia za nepravdivé a lživé.
Diváci považujú RTVS za najobjektívnejšie
Ministerka RTVS vyčíta, že si už dlhší čas neplní svoju verejnoprávnu funkciu. Spravodajstvo a publicistika RTVS sú podľa nej nevyvážené, nedávajú priestor pluralite názorov a spravodajstvo podľa nej skĺzava do bulváru.„Televízne spravodajstvo RTVS považujú diváci podľa aktuálneho prieskumu agentúry MEDIAN, ktorý bol zverejnený práve v stredu, za najobjektívnejšie na Slovensku. Na prvej priečke tohto prieskumu sa pritom RTVS drží kontinuálne už vyše štyri roky,“ zdôraznila v stanovisku RTVS s tým, že od druhej priečky ju s 26,6 percentami delí až šesť percentuálnych bodov.
„Ide o jasné potvrdenie toho, že RTVS si svedomito plní svoje zákonné povinnosti a napĺňa verejnoprávnu misiu,“ skonštatovala televízia.
Všetci pracovníci spravodajstva a publicistiky sa podľa RTVS striktne riadia Štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov, etickými zásadami žurnalistiky a dbajú na objektivitu, pluralitu, faktickú presnosť a aktuálnosť spravodajstva a publicistiky.
Poskytuje nestranné a pluralitné informácie
„RTVS naďalej poskytuje nestranné, overené a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí na Slovensku. V prípade pochybností o porušení zákona odporúčame dať podnet na Radu pre mediálne služby, ktorá ako jediná môže posudzovať a rozhodovať, či bola dodržaná objektivita poskytnutých informácií,“ uviedlo médium.RTVS sa ohradila aj voči tvrdeniam ministerky, že má takmer nulovú vlastnú slovenskú tvorbu a financie miesto toho investuje do predražených zákaziek pre externé prostredie.
„Populárne licencované programy sú súčasťou vysielania verejnoprávnych vysielateľov aj v okolitých krajinách. Ide o otestované úspešné formáty, ktoré vhodne dopĺňajú programovú ponuku, keďže majú verejnoprávny charakter a okrem zábavy majú aj vzdelávaciu funkciu,“ reaguje v stanovisku telerozhlas.
Pripomína, že vývoj vlastnej tvorby je v tomto prípade finančne náročný, ale aj oveľa drahší proces, pričom nie je garantovaný úspech nových programov u divákov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: