29.2.2024 (SITA.sk) -
aktualizované 29. februára, 12:23
Je skvelou správou, že demokracia, brzdy a protiváhy v podobe súdnej moci na Slovensku fungujú. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusii Denníka N.
Prezidentka tak reagovala na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý pozastavil účinnosti niektorých častí vládnej novely Trestného zákona, ktorú parlament schválil 8. februára.
„Veľmi sa tomu teším, pretože viem, prečo som ten krok (podanie podnetu voči novele na ústavnú súd, pozn. SITA) urobila spolu s opozíciou, ktorá predložila svoje podania. Zdá sa, že by bolo možné stihnúť v rámci 15 dní, aby takéto rozhodnutie ústavného súdu vyšlo aj v Zbierke zákonov. Dúfajme, že sa vyhneme nejakému ignorovaniu rozhodnutia súdu," povedala hlava štátu.
Stať sa môže všeličo
Prezidentka Čaputová na otázku, či sa môže stať, že koalícia nezverejnení rozhodnutie súdu načas v Zbierke zákonov, odpovedala, že stať sa môže všeličo. Avšak nepredpokladá, že by koalícia „takýmto spôsobom odignorovala lehotu uvedenú v zákone z hľadiska publikovania či už zákonov alebo nálezov ústavného súdu".Vláda Roberta Fica (Smer-SD) od vymenovania do funkcie schvaľovala viacero noviel zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Prezidentka tvrdí, že zmeny boli po jej podpise do jedného či dvoch dní v Zbierke zákonov uverejnené.
Systém bŕzd a protiváh zafungoval
Rýchle rozhodnutie o pozastavení účinnosti novely podľa nej svedčí o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov touto novelou by mohol byť natoľko závažný, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte predtým, akoby novela nadobudla účinnosť.„Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska. Samozrejme, treba pripomenúť, že ide rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely, a nie o meritórne rozhodnutie ústavného súdu. Je však dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou, lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti,“ povedala prezidentka.
Zároveň je to podľa nej aj potrebný odkaz našim zahraničným partnerom, že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené. Znamená to však aj náročnú úlohu pre generálneho prokuratúra, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov a presun spisov na nové pôsobiská bez toho, aby prišlo k prieťahom v konaniach, dodala prezidentka.
Novela išla na Ústavný súd SR
Novelu Trestného zákona schválila koalícia v štvrtok 8. februára. Následne ju mal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) podpísať a doručiť prezidentke Zuzane Čaputovej do prezidentského paláca, ktorá novelu mohla buď podpísať, alebo vetovať.
Fico však zmenu trestných kódexov do podateľne zaslal až po šiestich dňoch od jej schválenia v parlamente, teda 14. februára. Hlava štátu sa v piatok 16. februára rozhodla novelu Trestného zákona podpísať.
Súčasne podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podala návrh na pozastavenie účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne. Vládna koalícia v súčasnosti naťahuje čas a odmieta zverejniť novelu trestných kódexov v Zbierke zákonov.
Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu podnety týkajúce sa koaličnej novely Trestného zákona. Podľa zdroja agentúry SITA, ktorý si neželal byt menovaný, by sa pozastavené časti mali týkať znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy. Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste.
Ako informuje Denník N, pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Odlišné stanoviská k uzneseniu vydali sudcovia Peter Straka a Robert Šorl.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk - Čaputovú potešilo rozhodnutie Ústavného súdu. Je skvelou správou, že demokracia na Slovensku funguje, povedala © SITA Všetky práva vyhradené.