Modernizácia legislatívy
Má modernizovať našu legislatívu a zosúladiť ju s viacerými smernicami Európskej únie. Dosiahnuť by sa mala aj transpozícia viacerých smerníc týkajúcich sa ochrany spotrebiteľa, ktoré malo Slovensko prebrať už v rokoch 2021 a 2022.Ako ďalej upozorňuje advokátska kancelária Ružička and Partners, na mieste je teda príprava na nové povinnosti. V rámci navrhovaného zákona totiž prichádza do nášho právneho poriadku viacero zmien a najmä nových povinností pre predajcov.
Okrem pripravovaných zmien v definíciách príde prijatím novej právnej úpravy aj k viacerým podstatným zmenám, ktoré sa dotknú každodenného fungovania väčšiny spoločností, ktoré prichádzajú do kontaktu so spotrebiteľmi.
„Aj keď finálne znenie nového zákona o ochrane spotrebiteľa ešte nie je známe, je potrebné aby sa predajcovia začali pripravovať na navrhované zmeny už teraz, pretože nemožno očakávať príliš dlhú lehotu medzi vyhlásením v Zbierke zákonov a dátumom účinnosti," uviedla advokátska kancelária.
Zákon mal platiť od marca
Pôvodne mal nový zákon platiť už od marca tohto roku, účinnosť sa však vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu bude posúvať.Realitou by v prípade schválenia novej legislatívy malo byť napríklad nové označenie zníženia ceny tovaru a uvádzanie zliav.
V zmysle doterajšej právnej úpravy, ako aj rozhodovacej praxe Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) bolo pri uvádzaní cien tovarov potrebné zohľadniť najmä dve skutočnosti, a to povinnosť uvádzať aktuálnu cenu v čase predaja a zákaz používania nekalej obchodnej praktiky, teda najmä informácie, ktorá by mohla uviesť spotrebiteľa do omylu, napríklad nesprávne uvedená zľava.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: