Pripomenula, že hárky boli na ministerstvo kultúry doručené 5. februára, podľa koordinátorov výzvy boli skontrolované a očistené od fiktívnych osôb, pričom výsledkom malo byť čosi viac ako 188-tisíc podpisov. Dodala, že výzvu na ministerstve štandardne postúpili odboru kontroly.
Podpisy zbierali v podobe výzvy
„No a máme tu prekvapenie," konštatovala šéfka rezortu kultúry. Šimkovičová zdôraznila, že organizátori podpisy nezbierali formou petície, ale iba v podobe výzvy. „Prečo asi?," spýtala sa.„Každý, kto pozná zákon vie, že petícia musí spĺňať zákonom dané náležitosti. Musí obsahovať meno, priezvisko, adresu pobytu a verifikovaný podpis. V závere sa overuje, či podpísaná osoba skutočne existuje. V prípade výzvy je to inak," vraví ministerka.
Fiktívnych ľudí nevedia vyselektovať
Dodala, že pri výzve nik neoveruje, či podpísaný človek reálne existuje. „Suma sumárum, organizátori výzvy na moje odstúpenie odovzdali zoznam, na ktorom sú uvedené mená, mestá a e-mailové adresy ľudí, pri ktorých sa nedá overiť, či naozaj existujú," tvrdí Šimkovičová.„Napriek tomu, že celý čas tvrdili, že fiktívnych ľudí vedia vyselektovať," pokračovala šéfka rezortu kultúry s tým, že nevedia ako, keďže podľa nej organizátori videli len to, čo oni na ministerstve, a to „zhluk neúplných a neoverených údajov". „Pokojne ma kritizuje, ale neklamte!" uzavrela ministerka.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: