Vo svojom vyhlásení ďalej dodala, že ženy sú terčom útokov iba pre „predpokladanú slabosť od mužov s predstieraným sebavedomím". Hlava štátu zároveň zaželala všetkým ženám a dievčatám na Slovensku život v slobode, rešpekte a dôstojnosti.
Zmena pre ženy a dievčatá
„Dnes budeme naozaj sláviť MDŽ, nie prázdnymi slovami a kyticami, ale oslavou sily žien postaviť sa za seba, svoju slobodu a dôstojnosť," uviedla.Hlava štátu súčasne vyzýva k tomu, aby ľudia urobili viac pre zmenu našej spoločnosti, pre ženy a dievčatá, ale aj pre generácie, ktoré po nich prídu.
Zároveň informovala, že absolvovala diskusiu s viacerými ženami na vedúcich pozíciách v rôznych oblastiach spoločnosti, či už ide o vedu, biznis alebo mimovládny sektor, zdravotníctvo či médiá.
„Diskutovali sme o tom, ako podporovať zmenu. Spoločne sme vytvorili platformu, ktorá nesie názov Sme tu. Pretože sme tu ženy zažívajúce rôzne podoby násilia, ktoré nechceme akceptovať. Ale najmä sme tu ženy a muži, chlapci a dievčatá, ktorí ho neprehliadajú a ktorí chcú pomôcť k zmene k lepšiemu," povedala.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová sa prihovorila ženám pri príležitosti MDŽ (fotografie)
Nerovnosť v odmeňovaní
Ženy na Slovensku neustále čelia viacerým problémom, ktoré nemôžeme prehliadať. Podľa hlavy štátu ide o pretrvávajúci problém nerovnosti v odmeňovaní.„Rozdiely v odmeňovaní sa premietajú aj do rozdielov v starobných dôchodkoch, keďže ženy dostávajú v priemere takmer o štvrtinu menej v porovnaní s mužmi. Ženská tvár chudoby sa najvýraznejšie prejavuje u matiek samoživiteliek," uviedla prezidentka.
Problém s nerovnosťou sa podľa nej týka aj kariérneho postupu, keď sa ženy stretávajú s nemožnosťou dosiahnuť niektoré pozície.
„V porovnaní s priemerom Európskej únie najviac zaostávame práve v podiele žien v líderských pozíciách, či už ide o biznis, alebo výkon verejnej moci," dodala.
Oslava odvahy a sily žien
Prezidentka vo svojom vyhlásení k MDŽ v neposlednom rade vyzdvihla odvahu a silu žien, ktoré priniesli informácie a skúsenosti so znásilnením, fyzickým násilím či verbálnymi útokmi.
„Takmer rutinne sú im adresované nenávistné slová, klamstvá a vyhrážky, ktoré im sťažujú alebo znemožňujú vykonávať svoju profesiu. Podľa najnovších údajov, každá štvrtá žena zažila fyzické alebo sexuálne násilie od svojho partnera, takmer každá druhá psychické násilie. Podoba násilia v online priestore za posledné roky rapídne narástla. Online násilie vo svojich vzťahoch zažíva viac ako polovica tínedžeriek. Až 11 percent novinárok čelí na týždennej báze útokom," ozrejmila prezidentka Čaputová.
Viac k témam: MDŽ Medzinárodný deň žien, Práva žien, Prezidentka SR, Sexuálne násilie
Zdroj: SITA.sk - Byť ženou je stále v niektorých prípadoch hendikepom. Čaputová vyzvala ľudí, aby urobili viac pre zmenu spoločnosti (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.