Hrozí im vysťahovanie
Na viaceré občianske organizácie sa podľa ligy obracajú ukrajinskí klienti s prípadmi, keď im hrozia povinnosťou vysťahovať sa, pokiaľ nepristúpia k doplácaniu za bývanie nad rámec štátnych príspevkov. Liga v tejto súvislosti považuje za problematické, že štát pristúpil k zníženiu príspevkov bez toho, aby tento stav reflektoval v súvisiacej legislatíve.
Organizácia zároveň upozorňuje, že schémy pomoci v aktuálne zníženej sume budú podľa platnej a účinnej úpravy poskytované len do konca marca 2024.
„Upozorňujeme, že Slovensko má pozitívny záväzok zabezpečiť odídencom prístup k vhodnému ubytovaniu alebo peňažné prostriedky na jeho získanie, ktorý vyplýva okrem iného z čl. 13 tzv. smernice o dočasnej ochrane,“ zdôraznila Moravčíková.
MVO vyzýva k legislatívnym zmenám
Ako problematický hodnotí aj nedostatočný časový priestor poskytnutý zo strany štátu na prípravu a riešenie situácie s ubytovaním.Liga za ľudské práva v tejto súvislosti vyjadrila ochotu spolupracovať so štátom. Zároveň vyzvala Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo dopravy SR a vládu SR, aby navrhli legislatívne zmeny a zabezpečili napĺňanie záväzku Slovenskej republiky s osobitným dôrazom na ochranu zraniteľných osôb.
Ministerstvo vnútra evidovalo k 10. marcu na území Slovenska 117 781 cudzincov s platným dočasným útočiskom.
Zdroj: SITA.sk - Štát nemyslel na potreby zraniteľných osôb, MVO vyzýva zmenu legislatívy © SITA Všetky práva vyhradené.