Integrita a nezávislosť RTVS
„Bol by to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu. Nezávislé, objektívne verejnoprávne médiá slúžia ako základný kameň zdravej spoločnosti, poskytujú občanom rôzne perspektívy a kontrolujú tých, ktorí sú pri moci," uviedol Curran vo vyhlásení, ktoré EBU zverejnila na svojej webovej stránke.„Musíme tvrdo chrániť integritu a nezávislosť RTVS, pretože je to nevyhnutné pre podporu informovaných občanov a ochranu demokratických hodnôt," dodal šéf EBU. Navrhovaný zákon by bol v rozpore s rôznymi medzinárodnými normami, poznamenáva ďalej vyhlásenie.
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase
Poukazuje pritom na odporúčanie Rady Európy, ktoré konštatuje, že „prvou prioritou v oblasti verejnoprávnych médií musí byť zabezpečenie toho, aby ich kultúra, politiky procesy a programovanie odrážali a zabezpečovali redakčnú a prevádzkovú nezávislosť“.EBU združuje 120 verejnoprávnych rozhlasových a televíznych organizácií z 56 krajín Európy. Podľa návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.
Viac k témam: Návrh zákona, Verejnoprávna televízia
Zdroj: SITA.sk - Európsku vysielaciu úniu znepokojuje návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase © SITA Všetky práva vyhradené.