Agentúra vykonávala prieskum od 12. do 29. februára na vzorke 1 502 respondentov. Ako prieskum ukázal, 86,6 percenta opýtaných si myslí, že korupcia je veľmi alebo skôr závažný problém, pričom 3,9 percenta si myslí, že nie je závažným problémom. Za problém korupciu nepovažuje 1,2 percenta opýtaných a 8,3 percenta nemá názor.
Zákon o ÚŠP je v platnosti
Nadácia Zastavme korupciu priblížila, že prieskum sa realizoval v čase rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá riešila najzávažnejšie prípady korupcie. Nadácia pripomenula, že Zákon o ÚŠP vstúpil do platnosti v piatok, pričom ÚŠP zanikne 20. marca.„Je nespochybniteľné, že ľudia na Slovensku si uvedomujú, že korupcia je v krajine rozšírená a okráda ich o lepší život a budúce dôchodky. Rušenie ÚŠP sa tak aj z pohľadu potrieb občanov javí ako zlý a nesystémový krok,” uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Názor na vlády
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 37,7 percenta občanov si myslí, že počas súčasnej vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa korupcia zvýši, alebo že sa jej úroveň nezmení (31,8 percenta). To, že sa vláda dokáže korupciu znížiť si myslí 13,4 percent a zvyšných 17,1 percenta opýtaných nemá názor.Názor, že korupcia bola vyššia počas vlád Fica a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) v rokoch 2016 až 2020 zdieľa 33,1 percenta respondentov a 24,1 percenta si myslí, že vyššia bola počas vlád Igora Matoviča (hnutie Slovensko) a Eduarda Hegera (Demokrati). Viac než 28 percent sa domnieva, že úroveň korupcie bola rovnaká. Analytik Nadácie Zastavme korupciu Martin Suchý upozornil, že 66 percent respondentov si myslí, že všetci politici sú rovnakí a kradnú všetci.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: