
Židovský cintorín v Poprade v blízkosti železničnej trate. Poprad, 25. marec 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Jednou z nich bola aj pietna spomienka pri pamätnej tabuli na popradskej železničnej stanici, na ktorej sa zúčastnili aj členovia rodín už dnes zosnulých preživších.
Práve odtiaľ totiž vyrazil vlak s takmer tisíckou dievčat. Ako pre agentúru SITA vysvetlil vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, doteraz nie je úplne jasné, koľko presne dievčat skutočne v transporte bolo.
Rôzne počty žien
O prvom transporte sa podľa Korčoka podávajú viaceré čísla, čo sa týka počtu dievčat či žien. Faktom podľa neho je, že na samotnom deportačnom zozname je napísaných 999 mien.„Potom sú dve mená vyškrtnuté, čo robí 997. Je však potrebné dodať, že tam bol jeden lekár židovského pôvodu, chlap, ktorý nebol na zozname. Predpokladáme však, že tam, kde bol zaradený, na tom papieri, ešte môžu byť, no nehovorím, že sú, doplnené aj ďalšie mená, aby počet transportu sedel na tisíc," priblížil.
Doteraz sa tak podľa neho nevie, či bolo dievčat 999 či 997. „Buď nám to odhalí budúcnosť alebo sa túto informáciu nikdy nedozvieme," povedal.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Židovský cintorín v Poprade (fotografie)
S deportáciou začal Slovenský štát
Transport z Popradu bol podľa Korčoka vôbec prvým kompaktným židovským transportom, ktorý do tábora Auschwitz dorazil. „V tábore už boli väzni, boli tam aj Židia, ale nikdy predtým tam neprišiel kompaktný židovský transport," ozrejmil.Pripomenul, že s deportáciou začali predstavitelia Slovenského štátu a odštartovala tak prvá vlna deportácií Židov zo Slovenska. V rámci nej bolo do októbra 1942 z územia Slovenska vyvezených takmer 58-tisíc štátnych príslušníkov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: